تبلیغات
حدیث موضوعی چند همسری (chandhamsari.ir) - چرا پیامبر اکرم و حضرت علی علیهما السلام در زمان حیات همسرشان ازدواج مجدد نکردند؟
پایداری خانواده و تکثیر نسل در سایه چند همسری اسلامی از ضرورت‌های امروز ماست.
 
میدانیم تعدد زوجات طبق آیات قرآن و سنت اهلبیت (ع) جایز است، از طرفی جمعیت دختران و زنان مجرد بالای 25 سال رو به افزایش و سن ازدواج بالا رفته و نیز اقبال مردان مجرد به ازدواج کاهش یافته است شما فکر می کنید درباره دختران و زنان مجرد چه باید کرد؟
تعداد مطالب :
تعداد نویسندگان :
آخرین بروز رسانی :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
بازدید کل :
آخرین بازدید :

تاریخ روز
دریافت کد لوگوی سایت مراجع معظم تقلید
 
 
نویسنده : ذبیح خراسانی
تاریخ : یکشنبه 20 بهمن 1392
نظرات
سؤال:
چرا پیامبر اکرم  و حضرت علی علیهما السلام در زمان حیات همسر اولشان ازدواج نکردند؟

خواهر گرامی به نام زینب سؤال فرمودند:
پیامبر اسلام تا زمانی که با زنی نزدیک به کفو خودشون زندگی میکردن یعنی حضرت خدیجه تک همسر بودن.
حضرت علی تا زمانی که با کفو خودشون فاطمه ی زهرا زندگی میکردن تک همسر بودن.
این نشون دهنده ی سیره ی نبوی و الگوی صحیح برای زوجین و جامعه ی اسلامی است.
نظریه ای هست مبنی بر اینکه  آقایون روانشناس غربی به طور افراط به این نتیجه رسیدن که مرد سرشتش چند همسری هست فقط و فقط نتیجه ی اون قوانین تک همسری رسمی و فحشاء غیر رسمی است...بنابراین جای سواله که بشه آیا به این نتیجه رسید که مرد طبیعت چند همسری داره و زن طبیعت تک همسری...
شما زن رو هم در محیطی تربیت کنید که همزمان با چند مرد بودن براش قبح و گناه نباشه..اونوقت اگر بازهم همین بازخورد رو از زنان دیدید میتونید به این نتیجه برسید.
کمااینکه در زنانی که گرایشات مذهبی ندارن ما داریم این موضوعو میبینیم.

پاسخ:
درود بر خواهر گرامی؛ این مسئله ای که مطرح میکنید تقریباً تکیه کلام همه زنان ایرانه! البته درست است که پیامبر و امیرالمؤمنین علیهما السلام تا زمان حیات حضرت خدیجه و زهرای اطهر سلام الله علیهما اقدام به چند همسری نکردند که صد البته دلایل خاص خودش را دارد و مهمترین آنها عبارتست از:
1- مقام و منزلت این دو بانوی بزرگ اسلام نزد پروردگار است که منزلشان مهبط نزول وحی بود و بارها جبرائیل نازل شد و مشاهده کردند و خداوند بر آنها سلام فرستاده و علت آفرینش هستی راوجود نازنین حضرت زهرا س ذکر نموده است؛
2- ظرف ولایت ظرف سنگینی بود که از دامن خدیجه کبری و زهرای مرضیه سلام الله علیهما منتشر شد و این امانت مراقبت ویژه و بدور از هرگونه شبهه و حساسیتهای اطرافیان و با نظارت مستمر و مستقیم پیامبر ص و حضرت علی ع  و نه کسان دیگری
باید حفظ می شد؛
3- حدیث از امام صادق در بحار نقل شده که بر حضرت امیر المؤمنین ع حرام شده بود که در زمان حیات حضرت فاطمه س همسر دیگری اختیار نمایند.

 اما طبع مردان چند همسری است:
1. در زمان حیات پیامبر و امیر المؤمنین و بعد از آن رحلت آن دو بانوی بزرگ اسلام این سنت مرسوم بوده که ما نام همسران را در مقالات دیگر ذکر کردیم؛
2. این مسئله فقط در زندگی پیامبر ص و امیر المؤمنین ع بود ولی در زندگی بعد آن دو بانوی بزرگ اسلام که سیده زنان عالمین هستند دیگر در سایر ائمه نبوده است و هیچ معصومی تک همسر زندگی نکرده است؛ حتی در کربلا...! محسن سقط شده فرزند کدام همسر اما حسین ع است؟
3. نه در زمان رسول الله و نه در زمان ائمه معصومین علیهم السلام و نه در دوران غیبت نزد علما هیچ منعی بر چند همسری مردان وجود نداشته است.
4. دلایل طبع چند همسری مردان و تک همسری زنان از کتاب و سنت و عقل و اجماع ثابت شده است. به آیات قرآن نگاه کنید؛ برای مردان چند همسر جایز دانسته اما زنای محصنه را حکم تعزیر گذاشته است و همین سؤال نزد معصومین پرسیده شده که ان بزرگواران با چند همسری زنان مخالفت کرده و ان را حرام دانسته اند
5. اینکه چند همسری در سرشت مردان و تک همسری در سرشت زنان است مبتنی بر نظر غرب و شرق نیست بلکه طبع انسان این را نمی پذیرد. عقلاً و شرعاً هم اسلام حکمش را بیان داشته است که چند همسری زن حرام است. اگر در زنان بدون گرایش مذهبی مثلا در غرب می بینید که زنان ارتباطات با مردان متعدد دارندبه معنای این نیست که این مسئله مهم انسانی به خاطر این افراد پذیرش شده است نه بلکه خود آنها دچار هزاران مشکل هستند و امروزه کنترل مفاسد آن برایشان غیر ممکن شده است. و البته اگر قبح گناهی در جامعه ریخته شود و عادی شود و گناه مرسوم شود این دلیل بر این نیست که دیگر آن گناه نیست بلکه «حلال محمد حلال الی یوم القیامه و حرام محمد حرام الی یوم القیامه».
6. این را هم اضافه کنید که خدای متعال که آفریننده زن و مرد است و چند همسری را برای مرد جایز و برای زن ممنوع دانسته او عادل است و بر کسی ظلم روا نمی دارد.
موفق باشید

می توانید دیدگاه خود را بنویسید
ندا یکشنبه 5 شهریور 1396 ساعت 02 و 36 دقیقه و 31 ثانیه
کلام آخرم اینه :

کاری نکنید که عامه ی مردم ندانسته به پیامبر ص و ائمه علیهم السلام ناسزا بگن و آماج تهمت ها قرار بدن ، در یک کلام آبروی اهل بیت ع رو نبرید .

این وبلاگ و هدف شما از رواج تعدد زوجات ، خنجر از پشت به دین اسلامه ، دوستی خاله خرسه است ، ناخواسته آب تو آسیاب دشمنه ...

امام صادق ع به یکی از یارانشون که از ازدواج مجدد و متعه سوال کرده بود ، فرمودند : اگه همسر داری به تو ربطی نداره ...

خواهشمندم این بساطی که پهن کردید و جمع کنید ، در شرایز فعلی کاری که شما میکنید اگرگناهش بیشتر از جنایات داعش نباشه ، کمتر نیست .

مطمئن باشید با رواج تعدد زوجات اون هدف شما که ان شاءالله در مسیر الهی باشه ، تحقق پیدا نمیکنه ، بلکه مردان هوسباز و انسان های زواق که به تعبیر خداوند مورد لعنت هستند فرصت جولان پیدا می کنن .
امار طلاق که خود به خود زیاده بالاتر میره ، زنان بیشتری بی سرپرست میشن و فرزندان بیشتری از آفات طلاق ضربه میخورن .


شما رو به تمام مقدسات عالم خصوصا وجود مقدس رسول الله قسم میدم دست ازین هدف شوم کهبراندازی بنیان خانواده است ، بردارید

برید از احکام و قرآن و سنت ، احترام به همسر ، خوش خلقی و ... رو رواج بدید و از تفرقه افکنی بپرهیزید .
کمر پین و نشکنید با این نسنجیده کارهاتون .
برید مطالعه کنید درد مسلمومنا یه چیز دیگه است ، دزدی گرگی های مسیولینیه که به اسم اسلام ، زیر پرچم اسلام ، خر کثافت کاری رو میکنن و جوان امروزی رو از دین زده و متنفر میکنن .

درد مسلمان امروز ، هوسرانی پیران متاهل و مجرد ی و بیکاری جوانانه ....

شما رو به بزرگترین قسم هایی که خداوند در قرآن قسم یاد کرده ، قسم میدم از دین فقط پوسته و طاهرش و نگیرید ، اخلاق حسنه ی پیامبر ص و ائمه علیهم السلام رو ترویج کنید ، چرا از اخلاق ایشان فقط همین تعدد زوجات رو پررنگ جلوه میدید ، چرا رو موضوعات مهمتر که اونها به مراتب اولویتشون بیشتره نمیپردازید ؟

متاسفم که با دیدن وبلاگ شما ، دیدم که داره دردی به دردهای جامعه ی ما اضافه میشه .

یابن رسول الله ، یا امام زمان ، کجا

ندا شنبه 4 شهریور 1396 ساعت 22 و 03 دقیقه و 12 ثانیه
با عرض سلام

در قرآن خداوند خودش فرموده : برای شما بهتر این است که یک همسر اختیار کنید .


خیلی متعجبم که میخواهید چند همسری رو امری عادی جلوه بدید .
اسلام دین پاکی که مقام زن رو زمانی بالا برد گه به دیده ی تحقیر و کالا به زن نگاه میشد ، عاشق این دینم اما دلیل نمیشه شما با برداشت های شخصی این امر تعدد زوجات رو در عصر حاضر رواج بدید .

دوران پیامبر ص و ائمه علیهم السلام اون شرایط و ایجاب میکرد نه عصر ما که به شخصه اگر همسرم ازدواج مجدد داشته باشه ، حتما طلاق میگیرم .
و اسلام عزیز هرگونه عملی که باعث فروپاشی کانون خانواده بشه رو رد میکنه .

شما در امر برده داری اگه دقت بفرمایید میبینید اسلام به تدریج باعث ازبین بردن این رسم زشت و شنیع شد و پیامبر ص و ائمه علیهم السلام هم با ازاد کردن برده ها و ازدواج با کنیزها زمینه ی برچیده شدن این مسئله رو فراهم کردند .

در خصوص ازدواج های متعدد هم فکر کنم این مطلب صادق بوده به طوری که کم کم به امامان آخر که میرسیم میبینیم تعداد همسرانشون کم و حتی تک بوده .
سه شنبه 22 بهمن 1392 ساعت 00 و 37 دقیقه و 40 ثانیه
ذبیح جان مهربونی زیاد کار دستت میده از ما گفتن بود نگی نگفتی مخصوصا با بعضیاذبیح جان مهربونی زیاد کار دستت میده از ما گفتن بود نگی نگفتی مخصوصا با بعضیا
ذبیح خراسانی پاسخ داد:
از اینکه خدا مراقب ماست شکی ندارم پس مهرم را خرجش می کنم تا دلم را به کسی جز به خودش وا نرهاند. البته اگر جایی افراط شد از طریق ایمیل یا صندوق پیام یا نظر خصوصی مرا مطلع کنید ممنون از محبت شما.
حسین دوشنبه 21 بهمن 1392 ساعت 14 و 21 دقیقه و 19 ثانیه
ذبیح جان نگفتم اینقد جواب نده بابا بنده خدا تسلیت گفته
ذبیح خراسانی پاسخ داد:
خب حتماً از ایشون ارادتی به وبمون رسیده که ابراز ارادت شده
چادرخاکی دوشنبه 21 بهمن 1392 ساعت 00 و 32 دقیقه و 46 ثانیه
شهادت بی بی معصومه تسلیت
ذبیح خراسانی پاسخ داد:
متشکرم منم تسلیت میگم. ممنون ازمحبتتون خداوند توفیق شما رو روز افزون کند و قلب پاکتان مملو از محبت اهل بیت ع نماید.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
 
 
وبلاگ چندهمسری برای تبیین مسئله و آگاهی بخشی پیرامون آن به جامعه در چهارچوب شرع مقدس اسلام فعالیت میکند تا اندیشه ها و باورهای نادرست را اصلاح نماید و نظرات و تجربیات کاربران محترم را در اختیار همگان قرار دهد. برازنده شخصیت دینی هرکس به رعایت ضوابط و مقررات و اخلاق در چهارچوب شرع مقدس اسلام است. لذا خدا محوری به جای دیگر محوری پایه و اساس فعالیتهای دینی - فرهنگی ماست.
شما میتوانید از طریق ایمیل: chandhamsari@gmail.com پیامها، اطلاعات، مطالب علمی و ... و یا در خواست همسریابی خود را ارسال نمایید. و یا با شماره 09351520403 تماس بگیرید.

ذبیح خراسانی
. ذکر روزهای هفته . دانشنامه عاشورا