تبلیغات
حدیث موضوعی چند همسری (chandhamsari.ir) - ازدواج دوم ضرورت جامعه
پایداری خانواده و تکثیر نسل در سایه چند همسری اسلامی از ضرورت‌های امروز ماست.
 
میدانیم تعدد زوجات طبق آیات قرآن و سنت اهلبیت (ع) جایز است، از طرفی جمعیت دختران و زنان مجرد بالای 25 سال رو به افزایش و سن ازدواج بالا رفته و نیز اقبال مردان مجرد به ازدواج کاهش یافته است شما فکر می کنید درباره دختران و زنان مجرد چه باید کرد؟
تعداد مطالب :
تعداد نویسندگان :
آخرین بروز رسانی :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
بازدید کل :
آخرین بازدید :

تاریخ روز
دریافت کد لوگوی سایت مراجع معظم تقلید
 
 
نویسنده : ذبیح خراسانی
تاریخ : جمعه 4 اردیبهشت 1394
نظرات
ازدواج دوم ضرورت جامعه

یک روز با یکی از اساتید داشتیم درباره آمار ازدواج وطلاق بحث میکردیم
از  سایت امار ایران وضعیت 5 ساله تا سال 90 را بررسی کردیم
آمارها نشان می داد؛

 اگر تمام مردان مجرد بین 30 تا 60 سال

با تمام زنان مجرد بین 30 تا 50 سال ایران

 ازدواج کنند
 باز هم یک میلیون نفر زن مجرد

در کشور بدون همسر میمانند


شما چه فکر میکنید؟
واقعا اینها را باید به دریا ریخت و باید بسوزند؟ آیا عقل و منطق این را می پذیرد؟ ایا انصاف است؟
آیا باید پسران بیست ساله را مجبور کنیم بیایند دختران 30 و 40 ساله را بگیرند؟ آیا انصافه؟ خود شما حاضر هستید نوجوان و جوان شما اینگونه ازدواجی انجام بدهد؟
اگر خود شما خدای نکرده مجرد ماندید یا خدای نکرده شوهر خود را از دست بدهید حاضرید تا آخر عمر گوشه خونه بنشینید؟ آیا این انصاف هست؟ آیا عقله؟ آیا منطقه؟

پس نه میشود گفت باید این زن بسوزه و بسازه!
نه میشود گفت جوونا بیان زنها ودختران مسن را بگیرن درحالی که دختران جوان تر برای انها هستند!

پس هیچ راهی جز تعدد زوجات نداریم.

اگر همسر شما مرد عادلی است و تمکن دارد او را ترغیب کنید تا همسر دیگری اختیار کند. حال اگر خود شما مجرد بودید همین انتظار رو داشتید که دیگر زنان برای شما این محبت را می کردند. اگر چنین مردی باشد و زن مخالفت کند او زن خودخواه و متکبری است. و تکبر اولین انحراف از مسیر خدا و دشمنی با خداست.

البته اینکه میگویید مرد عادل کم هست، درست است.
اینکه باید جلو هوس بازی ها را گرفت، درست است.
اما اینکه بگویید ازدواج دوم نباشد این درست نیست چون هم ناعدالتی و مخفی کاری را زیاد می کند و هم هوس بازی و گناه را شایع می سازد.می توانید دیدگاه خود را بنویسید
سایه دوشنبه 2 آذر 1394 ساعت 11 و 33 دقیقه و 40 ثانیه
من 28 سالمه حدود 5 سال پیش بعد از جدایی از همسرم زن دوم مردی شدم كه 6 سال از خودم بزرگتر بود من شاغل بودم و یك خانه اجاره ای هم داشتم در طی زندگی مشتركم با همسرم هیچ توقع مالی ازش نداشتم هر دو راضی بودیم تا اینكه همسر اولش متوجه شد و با دخالت خانوادش كه از طلاق متنفر بودن اونو وادار به ترك من كردند من الان 10 ماهه ازش دورم و واقعا به یه فرد افسرده تبدیل شدم خواستم بگم این نوع نگرش به چند همسری منو بدبخت كرد .
دوشنبه 16 شهریور 1394 ساعت 01 و 12 دقیقه و 42 ثانیه
همسن گزینی قابل قیاس با چند همسری نیست ...مثل بالاتر بودن سن پسره چه فرقی داره؟!....اتفاقا این اواخر تو فامیل ها اکثرا هم سن گزینی انجام می شه خصوصا تو شهرهای بزرگی مثل تهران تازه هم سن گزینی که سهله در مواردی تو فامیل داشتیم اقا از خانم چند سالی کوچیکتر بوده...چه اشکالی داره خیلی زندگی های خوبی هم دارند بچه هاشون هم الان دیگه دانشجو هستن!...اگه پسر و دختر از نظر سایر شرایط مثل ایمان و اخلاق، خانواده ها، طرز فکر و عقیده، سلایق ، ظاهر و خیلی قضایای دیگه وجه مشترک داشته باشند چه فرقی می کنه که دختر چند سالی بزرگتر باشه یا همسن باشه؟ اینها خرافات فرهنگی هست و وظیفه امثال شما هست که در جهت رفعش تلاش کنید...فرقی نداره در ازدواجهای عادی ( دختر از پسر کوچیکتر هم) باید به جنبه های دیگه مثل تدین و اخلاق و رفتار و خانواده و....نگاه بشه و بررسی بشه....ازدواج های در شرایط عادی هم ممکنه در شرایطی بدون در نظر گرفتن این قضایا درست نباشه فرق نداره! به هرحال دختر پسر تمام شرایط رو می سنجن!
غریبه دوشنبه 16 شهریور 1394 ساعت 01 و 05 دقیقه و 57 ثانیه
اگه همه دارند اینکارو انجام می دند مجوزی برای کار شما نیست« می شه عذر بدتر از گناه » ...این که شما مواردی رو دیدید که باین کار مبادرت می کنند مجوز برای این نمی شه که بصورت گسترده از همه مردان که حتی مشکلی در خانواده اشون ندارند بخواین که اینکارو انجام بدند!...اگه نیاز جامعه در ازدواج هست فکر نمی کنید راههای دیگه ای هم پیشرو هست و این ربطی به مسئله تعدد زوجات نداره؟ شما سعی کنید جوانان بیکار رو صاحب شغل کنید و با فرهنگسازی درست عرف های غلط جامعه رو از بین ببرید....اگه طلاقی صورت گرفته منجر به مجرد شدن هم پسر و هم دختر شده حالا این قضیه ربطش به تعدد زوجات چیه؟ و ازدیاد دختران؟...اگه شما برطبق گفته خودتون افزایش تعداد پسران رو قبول کنیدپس دلیلی برای ازدواج دوم باقی نمی مونه...شما می تونید همینطور که اصرار در قضیه ازدواج دوم دارید برای همسن گزینی و یا بزرگتر بودن دختر هم تبلیغ کنید چه لزومی داره یکی بره چندتا همسر بگیره؟1...
غریبه دوشنبه 9 شهریور 1394 ساعت 01 و 19 دقیقه و 44 ثانیه
پس بی جهت با آمارهای ضد و نقیض و کارشناسی نشده امنیت روانی جامعه و خانواده رو اونم با نام « دین » به مخاطره نیندازیم و بیشتر از این موجب در خطر افتادن ، سلامتی و روانی زنان جامعه چه مجرد و چه متاهل نشیم چه اینکه شما دارید با کارتون هم آمار ازدواج رو می آرید پایین بدون اینکه خودتون متوجه باشید « چون با این حساب دیگه دختری راضی به ازدواج نمی شه و ما همیشه اکثریت رو در نظر داریم و هم اینکه سلامت عاطفی خانواده رو به خطر می اندازید و موجب بدبینی مادر خانه نسبت به همسرش می شید و اگه اختلافی صورت بگیره مسئولش شما هستید { که البته در اینصورت اگه زن اول طلاق بگیره نه تنها آمار مجردین پایین نمی اد بلکه بالا تر هم می ره}

چه لزومی داره حالا که همه می تونند در هررده سنی و با هرشرایطی ازدواج کنند مردان بیان و دست به ازدواج دوم بزنند؟!...خوب اون خانمی هم که بیوه و مجرده براش شرایط دیگه ای شبیه شرایط خودش فراهم هست؛ مردان طلاق گرفته و همسر از دست داده فراوانی هستند که متناسب با اینها هستند و برای کسای هم که تاحالا ازدواج نکردن همسر هست!....
دوشنبه 9 شهریور 1394 ساعت 01 و 18 دقیقه و 20 ثانیه
همچنین: «رئیس انجمن جمعیت شناسى ایران كم شدن تعداد پسران و افزایش دختران دم بخت را مبالغه آمیز مى داند: «تغییرات ساختمان جمعیت فقط ممكن است موجب ازدواج دیرهنگام دختران شود .»
غریبه دوشنبه 9 شهریور 1394 ساعت 01 و 17 دقیقه و 30 ثانیه

و اما این که می نویسم برای سال 89 هست نه مثل بالا برای همین سالهای اخیر حتی اون زمان هم وضع به همین منوال بوده؛ «شهلا کاظمی پور، معاون پژوهشی مرکز مطالعات جمعیتی آسیا و اقیانوسیه ؛در تمامی رده های سنی تعداد دختران مجرد همان رنج سنی از میزان پسران مجرد کمتر است. ولی تعداد دختران از پسران در یک رده سنی پایین تر کمتر است و راه حل جلوگیری از تجرد قطعی این تعداد دختر همسن گزینی پسران در ازدواج است. وی تاکید کرد: ولی به دلیل این که بین سن ازدواج دختران و پسرها به طور متوسط پنج سال فاصله وجود دارد در مقایسه تعداد دخترهای مجرد 15 تا 35 ساله با پسرهای مجرد 20 تا 40 ساله» نکته:{در اون زمان هم نیومدن حتی ازدواج همسالان رو در نظر بگیرن و با اختلاف سنی 5 سال محاسبه کردند از طرفی الان از نظر عرفی ازدواج دختران در سن 15 حتی در روستاها خیلی درصد کمی رو به خودش اختصاص داده چه برسه در شهرها و ایشون اومدن دختران رو از 15 و پسران رو از 20 حساب کردند}
غریبه دوشنبه 9 شهریور 1394 ساعت 01 و 16 دقیقه و 29 ثانیه
و همچنین: «علی‌اکبر محزون، مدیرکل جمعیت و آمار سازمان ثبت احوال در این‌باره گفت: به‌علت ساختار هرم سنی جمعیت از سال 93به بعد آمار پسران در سنین ازدواج بیش از دختران می‌شود. این خبر در حالی منتشر می‌شود که تا پیش از این خبرهای زیادی از افزایش دختران مجرد در برابر تعداد پسران مجرد منتشر شده بود.» و «با توجه به اینکه آمار‌ها بیانگر افزایش تعداد پسران مجرد نسبت به دختران است یکی از راه‌حل‌هایی که برای رهایی از این مشکل پیشنهاد شده، ترویج الگوی همسن‌گزینی در ازدواج است. محزون در این‌باره گفته که با ترویج همسن‌گزینی میان جوانان، آمار زنان و مردان در آستانه ازدواج به تعادل می‌رسد و پدیده‌هایی همچون پیشی‌گرفتن ‌آمار مردان در آستانه ازدواج بر زنان، مهار می‌شود. اگر چه ساخت و رواج الگوهای رفتاری در جامعه ناشی از تحولات، رخداد‌ها و حوادثی است که مردم کشور پشت سر می‌گذارند؛ باید دید که آیا این روش از سوی دختران و پسران مورد قبول واقع می‌شود یا نه؟ درصورتی که همسن‌گزینی رواج پیدا نکند ممکن است سال به سال به تعداد پسران مجردی که بختی برای پیداکردن همسر ندارند روزبه‌روز افزایش یابد.»
غریبه دوشنبه 9 شهریور 1394 ساعت 01 و 14 دقیقه و 15 ثانیه
به خاطر اینکه احتمالا ممکنه پیام های بنده درج نشده باشه مجبور شدم دوباره ارسال کنم:
و اما شما که از مدیرکل دفتر آمار و اطلاعات جمعیتی سازمان ثبت‌احوال کشور که همه آمار زیر دستشون هست بالاتر نیستید: «مدیرکل دفتر آمار و اطلاعات جمعیتی سازمان ثبت احوال براساس نمودارهای جمعیتی پیش‌بینی کرد که تا سال 97 اختلاف پسران در سن ازدواج نسبت به دختران در سن ازدواج به دو میلیون نفر می‌رسد.
علی‌اکبر محزون با اشاره به سال‌های پس از 92، اظهار کرد: به مرور تعداد پسران در سن ازدواج نسبت به دختران در سن ازدواج افزایش خواهد یافت به گونه‌ای که، بر اساس نمودار پیش‌بینی می‌شود که اختلاف پسران نسبت به دختران در سن ازدواج تا سال 96 و 97 به دو‌میلیون نفر می‌رسد.
غریبه دوشنبه 9 شهریور 1394 ساعت 01 و 11 دقیقه و 22 ثانیه
بله منم ایشون رو خیلی قبول دارم...درضمن من پیام های زیادی زدم نمی دونم چرا درج نشده لازم باشه دوباره می زنم...خوبه شما خودتون هم گفتید که تا از چه منظری نگاه بشه! به اندازه کافی هم برای دختران پسر هست و هم برای پسران دختر و نیازی به ازدواج مجدد مردان متاهل نیست ؛ این مقوله نیاز به کارشناسی عمیق داره و کار شما درست نیست چون کاری بسیار حساس هست و کاری که شما دارید انجام می دید فقط باعث تزلزل خانواده می شه و در اسلام هیچی با ارزش تر از نهاد خانواده نیست ...چه لزومی داره مردی که نیاز به ازدواج مجدد نداره بره همسر دوم اختیار کنه ، ازدواج مجدد قوانین خاص خودش رو داره و شامل هرکسی نمی شه!
غریبه یکشنبه 8 شهریور 1394 ساعت 17 و 49 دقیقه و 20 ثانیه
پس بی جهت با آمارهای ضد و نقیض و کارشناسی نشده امنیت روانی جامعه و خانواده رو اونم با نام « دین » به مخاطره نیندازیم و بیشتر از این موجب در خطر افتادن ، سلامتی و روانی زنان جامعه چه مجرد و چه متاهل نشیم چه اینکه شما دارید با کارتون هم آمار ازدواج رو می آرید پایین بدون اینکه خودتون متوجه باشید « چون با این حساب دیگه دختری راضی به ازدواج نمی شه و ما همیشه اکثریت رو در نظر داریم و هم اینکه سلامت عاطفی خانواده رو به خطر می اندازید و موجب بدبینی مادر خانه نسبت به همسرش می شید و اگه اختلافی صورت بگیره مسئولش شما هستید { که البته در اینصورت اگه زن اول طلاق بگیره نه تنها آمار مجردین پایین نمی اد بلکه بالا تر هم می ره}

چه لزومی داره حالا که همه می تونند در هررده سنی و با هرشرایطی ازدواج کنند مردان بیان و دست به ازدواج دوم بزنند؟!...خوب اون خانمی هم که بیوه و مجرده براش شرایط دیگه ای شبیه شرایط خودش فراهم هست؛ مردان طلاق گرفته و همسر از دست داده فراوانی هستند که متناسب با اینها هستند و برای کسای هم که تاحالا ازدواج نکردن همسر هست!....
غریبه یکشنبه 8 شهریور 1394 ساعت 17 و 48 دقیقه و 35 ثانیه

آقای دکتر غلامعلی افروز که رئیس نظام روانشناسی ایران بودند و عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی و محقق برتر در کل دنیا خلاف بیان شما و دکتر گلزار رو بیان داشته اند و اونم برطبق آمار دقیق و کارشناسی شده نه یه سری چیزهای کلیشه ای؛ آمارتون اشتباهه بازنگری کنید؛ « این روانشناس تصریح کرد: اکنون در گروه سنی ۲۰ تا ۴۰ سال کشور در برابر هر هزار دختر ۱۰۲۴ پسر داریم، اما آمادگی پسران برای ازدواج کمتر است. این کاهش اشتها برای ازدواج را ما ایجاد کرده‌ایم ؛این روانشناس صحبت های خود را اینگونه تکمیل کرد: در تمام کشورهای دنیا نیمی از نطفه‌ها دختر و نیمی دیگر پسر هستند؛ اما در ایران پسرها چهار- پنج درصد بیشتر از دختران هستند و دلیل آن این است که سقط جنین خواسته و ناخواسته در کشورمان بیشتر است. در این شرایط در برابر هر هزار دختر بین 20 تا 40 سال، 1024 پسر در این سن و سال داریم، اما بر اساس یک باور کلیشه‌ای تعداد دختران بیشتر از پسران است و آمارهای غلط، پیام‌های بد فرهنگی دارد.»
ذبیح خراسانی پاسخ داد:
جناب آقای دکتر اروز تنها کس هستند که خیلی قبولشون دارم. اما آمارهای ده سال کشور به تفکیک اقشارمختلف در اختیار داریم. بستگی دارد از چه منظریایشان نگاه کنند. آمارهای متفاوتی را میشود استخراج کرد اما درچه بازه زمانی؟
آمارها که موجود است شما هم اگر اهل آمار باشید میتونید دسترسی پیدا کنید و تحلیل داشته باشید.
غریبه یکشنبه 8 شهریور 1394 ساعت 17 و 47 دقیقه و 29 ثانیه
و اما این که می نویسم برای سال 89 هست نه مثل بالا برای همین سالهای اخیر حتی اون زمان هم وضع به همین منوال بوده؛ «شهلا کاظمی پور، معاون پژوهشی مرکز مطالعات جمعیتی آسیا و اقیانوسیه ؛در تمامی رده های سنی تعداد دختران مجرد همان رنج سنی از میزان پسران مجرد کمتر است. ولی تعداد دختران از پسران در یک رده سنی پایین تر کمتر است و راه حل جلوگیری از تجرد قطعی این تعداد دختر همسن گزینی پسران در ازدواج است. وی تاکید کرد: ولی به دلیل این که بین سن ازدواج دختران و پسرها به طور متوسط پنج سال فاصله وجود دارد در مقایسه تعداد دخترهای مجرد 15 تا 35 ساله با پسرهای مجرد 20 تا 40 ساله» نکته:{در اون زمان هم نیومدن حتی ازدواج همسالان رو در نظر بگیرن و با اختلاف سنی 5 سال محاسبه کردند از طرفی الان از نظر عرفی ازدواج دختران در سن 15 حتی در روستاها خیلی درصد کمی رو به خودش اختصاص داده چه برسه در شهرها و ایشون اومدن دختران رو از 15 و پسران رو از 20 حساب کردند}

همچنین: «رئیس انجمن جمعیت شناسى ایران كم شدن تعداد پسران و افزایش دختران دم بخت را مبالغه آمیز مى داند: «تغییرات ساختمان جمعیت فقط ممكن است موجب ازدواج دیرهنگام دختران شود .»


غریبه یکشنبه 8 شهریور 1394 ساعت 17 و 46 دقیقه و 27 ثانیه
و همچنین: «علی‌اکبر محزون، مدیرکل جمعیت و آمار سازمان ثبت احوال در این‌باره گفت: به‌علت ساختار هرم سنی جمعیت از سال 93به بعد آمار پسران در سنین ازدواج بیش از دختران می‌شود. این خبر در حالی منتشر می‌شود که تا پیش از این خبرهای زیادی از افزایش دختران مجرد در برابر تعداد پسران مجرد منتشر شده بود.» و «با توجه به اینکه آمار‌ها بیانگر افزایش تعداد پسران مجرد نسبت به دختران است یکی از راه‌حل‌هایی که برای رهایی از این مشکل پیشنهاد شده، ترویج الگوی همسن‌گزینی در ازدواج است. محزون در این‌باره گفته که با ترویج همسن‌گزینی میان جوانان، آمار زنان و مردان در آستانه ازدواج به تعادل می‌رسد و پدیده‌هایی همچون پیشی‌گرفتن ‌آمار مردان در آستانه ازدواج بر زنان، مهار می‌شود. اگر چه ساخت و رواج الگوهای رفتاری در جامعه ناشی از تحولات، رخداد‌ها و حوادثی است که مردم کشور پشت سر می‌گذارند؛ باید دید که آیا این روش از سوی دختران و پسران مورد قبول واقع می‌شود یا نه؟ درصورتی که همسن‌گزینی رواج پیدا نکند ممکن است سال به سال به تعداد پسران مجردی که بختی برای پیداکردن همسر ندارند روزبه‌روز افزایش یابد.»
یکشنبه 8 شهریور 1394 ساعت 17 و 17 دقیقه و 33 ثانیه
و اما این که می نویسم برای سال 89 هست نه مثل بالا برای همین سالهای اخیر حتی اون زمان هم وضع به همین منوال بوده؛ «شهلا کاظمی پور، معاون پژوهشی مرکز مطالعات جمعیتی آسیا و اقیانوسیه ؛در تمامی رده های سنی تعداد دختران مجرد همان رنج سنی از میزان پسران مجرد کمتر است. ولی تعداد دختران از پسران در یک رده سنی پایین تر کمتر است و راه حل جلوگیری از تجرد قطعی این تعداد دختر همسن گزینی پسران در ازدواج است. وی تاکید کرد: ولی به دلیل این که بین سن ازدواج دختران و پسرها به طور متوسط پنج سال فاصله وجود دارد در مقایسه تعداد دخترهای مجرد 15 تا 35 ساله با پسرهای مجرد 20 تا 40 ساله» نکته:{در اون زمان هم نیومدن حتی ازدواج همسالان رو در نظر بگیرن و با اختلاف سنی 5 سال محاسبه کردند از طرفی الان از نظر عرفی ازدواج دختران در سن 15 حتی در روستاها خیلی درصد کمی رو به خودش اختصاص داده چه برسه در شهرها و ایشون اومدن دختران رو از 15 و پسران رو از 20 حساب کردند}

همچنین: «رئیس انجمن جمعیت شناسى ایران كم شدن تعداد پسران و افزایش دختران دم بخت را مبالغه آمیز مى داند: «تغییرات ساختمان جمعیت فقط ممكن است موجب ازدواج دیرهنگام دختران شود .»


یکشنبه 8 شهریور 1394 ساعت 17 و 16 دقیقه و 29 ثانیه
و اما شما که از مدیرکل دفتر آمار و اطلاعات جمعیتی سازمان ثبت‌احوال کشور که همه آمار زیر دستشون هست بالاتر نیستید: «مدیرکل دفتر آمار و اطلاعات جمعیتی سازمان ثبت احوال براساس نمودارهای جمعیتی پیش‌بینی کرد که تا سال 97 اختلاف پسران در سن ازدواج نسبت به دختران در سن ازدواج به دو میلیون نفر می‌رسد.
علی‌اکبر محزون با اشاره به سال‌های پس از 92، اظهار کرد: به مرور تعداد پسران در سن ازدواج نسبت به دختران در سن ازدواج افزایش خواهد یافت به گونه‌ای که، بر اساس نمودار پیش‌بینی می‌شود که اختلاف پسران نسبت به دختران در سن ازدواج تا سال 96 و 97 به دو‌میلیون نفر می‌رسد.
و همچنین: «علی‌اکبر محزون، مدیرکل جمعیت و آمار سازمان ثبت احوال در این‌باره گفت: به‌علت ساختار هرم سنی جمعیت از سال 93به بعد آمار پسران در سنین ازدواج بیش از دختران می‌شود. این خبر در حالی منتشر می‌شود که تا پیش از این خبرهای زیادی از افزایش دختران مجرد در برابر تعداد پسران مجرد منتشر شده بود.» و «با توجه به اینکه آمار‌ها بیانگر افزایش تعداد پسران مجرد نسبت به دختران است یکی از راه‌حل‌هایی که برای رهایی از این مشکل پیشنهاد شده، ترویج الگوی همسن‌گزینی در ازدواج است. محزون در این‌باره گفته که با ترویج همسن‌گزینی میان جوانان، آمار زنان و مردان در آستانه ازدواج به تعادل می‌رسد و پدیده‌هایی همچون پیشی‌گرفتن ‌آمار مردان در آستانه ازدواج بر زنان، مهار می‌شود. اگر چه ساخت و رواج الگوهای رفتاری در جامعه ناشی از تحولات، رخداد‌ها و حوادثی است که مردم کشور پشت سر می‌گذارند؛ باید دید که آیا این روش از سوی دختران و پسران مورد قبول واقع می‌شود یا نه؟ درصورتی که همسن‌گزینی رواج پیدا نکند ممکن است سال به سال به تعداد پسران مجردی که بختی برای پیداکردن همسر ندارند روزبه‌روز افزایش یابد.»
ذبیح خراسانی پاسخ داد:
درسته که ازدواجها تکون خورده اما طلاقها افزایش بیشتری نسبت به طلاقها به خود گرفته است. متاسفانه از هر 5 ازدواج یک طلاق بطور معمول رخ می دهد و در بعضی از شهرها از هر سه تا ازدواج یک طلاق است. افزایش پسر را اگر و اگر قبول کنیم که در این باره ما حرف داریم اما صرف امار رو به افزایش نهادن پسر از دختر باز توازن دختر و پسر در شرف ازدواج را بوجود نمی آورد. اگر شما در طول تاریخ بشیریت این توازن را سراغ دارید آن مقطع تاریخ را مستندا بیان کنید.
ما با همسن گزینی مخالف نیستیم بلکه با ازدواجی که به تشکیل و تحکیم و تعالی خانواده بیانچامد موافقیم.

و هسن گزینی هم مانند همین مساله چند همسری و به همین مقدار عملا در کشور در حال رکود است و گاهی ممکن است صحیح نباشد.
همسن گزینی تمام ملاک نیست و برای همه نیست کما اینکه چند همسری برای همه نیست.
غریبه یکشنبه 8 شهریور 1394 ساعت 00 و 50 دقیقه و 37 ثانیه
«مدیرکل دفتر آمار و اطلاعات جمعیتی سازمان ثبت احوال کشور براساس نمودارهای جمعیتی پیش‌بینی کرد که تا سال 97 اختلاف پسران در سن ازدواج که در طیف سنی 20 تا 34 سال قرار دارند ،نسبت به دختران در سن ازدواج که در طیف سنی 15 تا 29 سال قرار دارند، به دو میلیون نفر می‌رسد. » و همچنین اقای دکتر غلامعلی افروز که رئیس نظام روانشناسی ایران در گذشته بودن و از نظر سواد از همه کارشناس ها سرند به این موضوع اذعان داشتن...
فرهنگ چند همسری شامل هرکسی نمی شه شما با این کارتون دارید قید ازدواج دختران مجرد هم می زنید که مبادا فردا همسرشون زن دیگه ای اختیار کنه درضمن این مسئله شامل افراد بخصوص می شه و نه همه!....شما اومدید آمار رو احتمالا طوری تنظیم کردید که خانم 3-7 سال از اقا کوچیکتر باشه ...درصورتیکه نیاز نیست که زندگی یکی دیگه خراب بشه تا زندگی کسی دیگه اباد بشه.....این کارتون اعتماد رو از بین می بره چون زن اول هرگز حاضر نمی شه بمونه و طلاق می گیره....به اندازه کافی برای همه پسر و دختر مجرد هست و نیازی به این کار نیست! این شمایید که باید فرهنگ سازی کنید...
ذبیح خراسانی پاسخ داد:
مگه ما تمام وبلاگهای عرصه ازدواج و خانواده هستیم؟
صدها وبلاگ دارند در عرصه ازدواج کار می کنند. اونا هیچی هستند و ما همه؟! ضمن اینکه ما نیز در ازدواجهای تک همسری هم داریم کمک میکنیم.

و ما نگفتیم که همه بیاین چند مسر داشته باشند. چنین چیزی مقدور نیست.
و ما مخالف این هستیم که یک زندگی شکل بگیرد به قیمت خراب شدن زندگی دیگر. هیچ عاقلی این را نمی پذیرد و این از بدیهیات است.
من افرادی را می شناسم که چهار همسر در یک خانه زندگی می کنند و فرزندان انها با هم هستند و همه از تحصیل کردگان و بسیار متخلق و ولایی هستند.
ما بر حسب ضرورت جامعه توصیه می کنیم.
غریبه شنبه 7 شهریور 1394 ساعت 23 و 25 دقیقه و 22 ثانیه
سلام مطلبتون رو خوندم و لازم می دونم به چند نکته اشاره کنم؛
برطبق آخرین آمار بدست اومده سازمان ملی جوانان و مرکز آمار( می تونید تحقیق کنید) تعداد پسران مجرد 2 میلیون نفر از تعداد دختران مجرد بیشتر هست؛
لازم نیست که با پیچیدن نسخه چند همسری که اونم شرایط خاص خودش رو داره و شامل هرکسی نمی شه خیلی از خانواده ها رو متزلزل کنید چون این حق رو خدا به هرکسی نداده و همونطور که گفتم شامل هرکسی نمی شه چون در اینصورت زن اول ترجیح می ده طلاق بگیره !
شما اگه می خواین کار فرهنگی انجام بدید و واقعا دلتون برای این مسئله می سوزه بیاین با خرافات و عرف های اشتباه جامعه برخورد کنید ؛ اساس کفویت در سن خلاصه نمی شه وانگهی امروزه دیگه به سن شناسنامه ای افراد به تنهایی برای ازدواج نگاه نمی شه و افراد ظاهربین می ان و به شناسنامه ها نگاه می کنند!...خیلی چیزها در سن واقعی افراد دخیله و سن واقعی هر فرد برایندی هست از سن شناسنامه ، سن زیستی یا بیولوژیک ، سن عقلانی ، سن روانی ، سن سرزندگی و خیلی از مسائل دیگه....دختر بزرگتر یا پسر چه فرقی می کنه اینها خرافات فرهنگی هست که بعضی از افراد هم مرتب به اون دامن می زنند که حتما دختر باید از پسر کوچیکتر باشه کدوم منطق و عقل و شرع و علمی به این نکته اشاره کرده؟ به این قضیه باید موردی نگاه بشه و جنبه عمومی نداره خیلی از افراد هستن که زنانی دارن که چندسالی از خودشون بزرگترن چه اشکالی داره؟ همونطور که اگه مرد بزرگتر باشه اشکالی نداره؟!....ای کاش نسبت به افکارمون بازنگری می کردیم....پیامبر ص اکرم که سرمنشا همه خوبی ها هستن با کسی ازدواج کردن که چندین سال ازشون بزرگتر بود حالا شما نگید 15 سال بگید 2 سال اون زمان 2 سال می دونید یعنی چی؟....اصل کفویت سن نیست در اعتقادات و افکار دو طرفه...درضمن کسی نگفته پسر 20 ساله بره زن 40 ساله بگیره ولی پسری که 25 سال به بالا داره دیگه به اون بلوغ فکری که باید برسه رسیده مثلا یه پسر 30 ساله چه اشکالی داره یه زن 35-36 ساله بگیره ازدواج به خود افراد ربط داره هرکی با هرکی خواست می تونه ازدواج کنه در صورتی که دو نفر باهم از نظر فکری تناسب داشته باشند و همدیگه رو بپسندن! نمونه هاش در فامیل ما بسیار هست و زندگی های خیلی خوبی هم دارند!
ذبیح خراسانی پاسخ داد:
ممنون
نظر شما منافاتی با کار ما نداره و ما با شما موافقیم اما فرهنگ چند همسری هم لازمه. ضمنا اگه به گزارش جناب آقای گلزار نزد آیةالله جوادی آملی مراجعه کنید نظرتون عوض میشه و ما آمارهای ده ساله در تمام سنین و مناطق رو در اختیار داریم. غیر از چیزی است که شما بیان داشتید.
بازم ممنون
سارا شنبه 30 خرداد 1394 ساعت 14 و 01 دقیقه و 55 ثانیه
طرف نوشته قریب به اتفاق مردان ناعادل هستند. من می گم همه شون از عدالت بویی نبردن. دلیلش هم اینه که با زنان مردان دوزنه که همه فکر می کردند صحبت کردم و فهمیدم چه مصیبتای عقب افتاده ای هستن.
ذبیح خراسانی پاسخ داد:
یعنی حدود 85هزار خانواده چند همسری همه نا عادل هستند؟
برعکس سخن شما ما افراد موفق را سراغ داریم.
جمعه 29 خرداد 1394 ساعت 14 و 27 دقیقه و 32 ثانیه
در فیلم مستندی که چند ماه پیش از صدا و سیما پخش شد، آزاده ای اهل یکی از روستاهای گچساران (فکر میکنم اسمشان آقای نجفی بود) موضوع فیلم بود که با دو همسرشان در یک خانه زندگی می کردند و حتی روی یک سفره غذا میخوردند. البته موضوع فیلم اسارت ایشان بود ولی ای کاش که فیلمی هم با موضوع چند همسری از ایشان ساخته می شد
یکشنبه 24 خرداد 1394 ساعت 00 و 18 دقیقه و 21 ثانیه
خیر نمی گویم دلیل قبح جامعه است.

دلیل شکست چند همسری در ایران و قبیح بودن آن فقط و فقط بی عدالتی مردانی است که سراغ چند همسری می روند.

در واقع مردان این روزگار در تک همسری هم عدالت را رعایت نمی کنند و زنها رادفراری نی دهند. زنان بسیاری می گویند مهرم حلال و جانم آزاد.... متاسفانه قریب به اتفاق مردانی که به سراغ چند همسری که چه عرض کنم ....ققط دو همسری... می روند مجسمه کاملا بی عدالتی هستند اغلب در مورد هر دو زن.

این بی عدالتی در مورد زن اول بیشتر لست و برای همین نفرت عمومی در زنان متاهل از مردان دو زنه دیده می شود.


در مواردی هم بی عدالتی در مورد زن دوم است اما چون آنها خودشان با پذیرفتن شروع کردن زندگی به طور مخفی به خود ظلم می کنند و ظلم مضاعفی به زن اول می کنند کسی به بی عدالتی در مورد آنها اهمیت نمی دهد چون عامل شکل گیری این ظلم و عادت دادن مردان به بی عدالتی و خودخواهی همین زنان هستند.
ذبیح خراسانی پاسخ داد:
سخن درست است که عملکرد منفی برخی مردان باعث قبح این سنت حسنه شده اما خود شما نتوانستید با قاطعیت همه را نا عادل بخوانید و گفتید قریب به اتفاق!
یعنی مردانی عادل در جامعه هستند
یعنی مردان اگر بدانند و اگر بخواهند می توانند عادل باشند. و اکثر آنها نمی دانند که چگونه رفتار کنند تا عدالت را پیشه کنند.
اگر مهارتهای زندگی را بیاوزند قطعا می توانند در عدالت چند همسری موفق باشند.
چه بسا بسیاری از افراد دو همسری خود از افراد مؤمن هم هستند.
پس نیاز جامعه ما به آموختن مهارتهای زندگی به سبک اسلامی است.
اسلام نه هوسرانی مردان طماع را بر میتابد و نه تفکرات اومانیسمی زنان که همه چیز را با شاغول حقوق میسنجند.
برخی آنچنان همه حقوق را از آن خود می دانند که گویی از آسمان برای دریافت حقوق افتاده اند. در حالی که هر جانداری که خدمتش کنی خدمتش از سر شکر به صاحبش دو چندان می شود. تفکر اومانیسم بسیار خطرناک است و اومانیستها خود را از همه برتر میبینند و از خدا هم طلبکار میشوند و به حد خدایی خود را بالا میبرند. اینها بزرگترین ظالمان هستند که زندگی را به کام بندگان خدا تلخ میکنند تا کامروا باشند.
سه شنبه 5 خرداد 1394 ساعت 19 و 38 دقیقه و 32 ثانیه
لطفا وبلاگ را فعالتر کنید. با تشکر
ذبیح خراسانی پاسخ داد:
با حضور گرم شما بزرگواران فعالتر میشود.
منتظر سه شنبه 5 خرداد 1394 ساعت 11 و 11 دقیقه و 13 ثانیه
من موافقم که مخفی کاری به ذلت کشاندن زن هست!
من قبول دارم که باید در جامعه فرهنگ سازی کرد ولی فقط با گفتن درست نمیشه!
من به شخصه درگیر این مساله بودم و حتی با آبروم بازی شده ولی بعدش کوتاه نیامدم و در عمل نشون میدم که من اگر همسر دوم یا هووی شما باشم لطمه ای به زندگیتون نمی زنم با دوستانم که صاحب چند فرزند هستند رفت و آمد دارم و همه در جریان مشکل من هستند همه میدونند من می خواستم هوو بشم ولی به من تهمت زدند که مزاحم زندگی هستم اینکه خانه خراب کن هستم! دوستان و اقوام با خلوص نیت از من در بچه داری و خونه داری کمک میگیرند و من هم با عشق و علاقه کمکشون هستم
من دنبال گرفتن شوهرشون نیستم من میخواهم کمک زندگیشون باشم وقتی خودشون به من احتیاج دارند ولی من هرگز تن به زندگی چند همسری نمیدم چون اینو ذلت می دونم ولی دست از کمک کردن و خدمت کردن به مادرهایی که بچه کوچیک دارند بر نمیدارم و من اینو برای خودم ارزش میدونم! من هرگز دنبال زن دوم شدن نیستم هرگز! ولی این احساس تعلق داشتن برای من از اینکه با دوست یا اقوامم هستم و در کار منزل و زندگی و تربیت بچه کمکشون هستم احساس رضایت می کنم
من حتی در خدمت کردن به اقوام و دوستان خودمو غالب نمیکنم من عاشق خدا هستم و منتظر ظهور یگانه منجی عدالت!
من طعم بی عدالتی را در زندگی چشیدم من دنبال شوهر نیستم بلکه من تشنه حضور منجی عالم بشریت هستم تا محبت و عشق واقعی را به همه نشون بده! انشالله
ذبیح خراسانی پاسخ داد:
عاشقان خدا ستودنی هستند.
باید بدانید که خدای متعال یک وجودی خالی از اوامر و نواهی بری بندگانش نیست. و قرآن همه آیاتش گفتار خدای متعال برای بندگانش است نه فقط هر آیه ای را که به مذاق ما خوش آید.
دوشنبه 4 خرداد 1394 ساعت 10 و 31 دقیقه و 54 ثانیه
بسیاری از خیر گزاریها و فیلمسازان اسلامی وجود دارند فکر می کنم کافیست به آنها گفته شود تا همچون گزارشهایی را تهیه کنند. مثلا خود شما در این سایت جانبازی را معرفی کردید که دو همسرش با هم در یک خانه زندگی می کردند و ازدواج دوم سبب شده بود که ارتباطش با مسجد بیشتر، لذتهای زندگیش بیشتر و توقف خارج از منزلش کمتر شود. این مصاحبه می توانست با عکس و فیلم باشد.
ذبیح خراسانی پاسخ داد:
در صورت تمایل افراد انتشار تصویر آنها ممکن میشود.
محمد به بی نام دوشنبه 4 خرداد 1394 ساعت 04 و 43 دقیقه و 13 ثانیه
اینکه می گویید تقریبا تمام ازدواج های دوم به طلاق منجر می شود و بچه های طلاق به وجود می آید منبعش کجاست؟ آیا شما در مرکز آمار و ثبت احوال سیستم اطلاعاتی دارید؟

انسان در مقابل هر حرفی که می زند مسئول است .
اگر کسی این حرف شما را باور کند و از ازدواجش منصرف شود شما در به وجود نیامدن نسلی دخیل هستید و در پیشگاه عدل الهی باید پاسخ بدهید
دیگر اینکه همسر دوم را ننگ می دانید که این هم جای بحث دارد اگر کسی ازدواج دوم خود را مخفی نگه می دارد به دلیل فرهنگ غلط جامعه و سعی در حفظ زندگی اول است
لیلا دوشنبه 4 خرداد 1394 ساعت 04 و 06 دقیقه و 26 ثانیه
سلام دوستان.چقدر حضور دوستان در وبلاگ به واسطه شبکه های اجتماعی کمرنگ شده.بنده مدتی فقط مطالب و مرکر کردم اما جای موافقین و مخالفین خالیه.حال همگی خوب باشه انشالله
لیلا دوشنبه 4 خرداد 1394 ساعت 04 و 06 دقیقه و 22 ثانیه
سلام دوستان.چقدر حضور دوستان در وبلاگ به واسطه شبکه های اجتماعی کمرنگ شده.بنده مدتی فقط مطالب و مرکر کردم اما جای موافقین و مخالفین خالیه.حال همگی خوب باشه انشالله
یکشنبه 3 خرداد 1394 ساعت 06 و 38 دقیقه و 11 ثانیه
وقتی تقریبا تمام مردانی که ادعای عدالت داشتند و به ظاهر مومن و مدعی انقلابی بودن بوده و هستند بعد از ازدواج دوم تحمل فشارهای اجتماعی و خانوادگی را نداند و یا همان اوایل تسلیم می شونو و یا ده پانز ه سال بعد که فرزندانی هم هستند تصمیم به طلاق همسر دوم می گیرند و به جای حل مشکل یک زن تنها مشکل دیگری به نام فرزندان طلاق به وجود می آورند آیا تنهایی بهتر از قرار گرفتن در معرض چنین بی عدالتی از سوی مردان نیست.

مردانی که زن دوم را همچون ننگی مخفی نگه می دارند و خود بیش از همه به قبیح بودن این کار پای می فشرند. حاضرند حقوق همسر دوم را زیر پا بگذارند تا زندگی همسر اول به هم نریزد. آیا چنین مردانی عادل هستند؟
ذبیح خراسانی پاسخ داد:
حرف شما درسته
الان ازدواجهای چند همسری صورت میگیرد. به قول شما برخی از اینها ناموفق هست. دلیل آن چیه؟
حتما میگید قبح جامعه، ندانم کاری خودشان.
خب ماهم همین رو میگیم
میگیم اگه تعد زوجات نسخه اسلام است چرا در جامعه باید قبیح باشد
اگر مردان مؤمن اقدام میکنند چرا باید شکست بخورند درحالی که هدف اسلام از ازدواج و تعدد زوجات تشکیل و تحکیم و تعالی خانواده هست نه تزلزل خانواده
چه کسی باید شیوه های صحیح زندگی را به مردان ما یاد بدهد. مردی که می خاهد مسئول اداره زندگی چند همسر بشود؟
چه کسیباید قبح این مسأله را بردارد؟
ما در این سنگر داریم همینکار رو انجام میدیم
اینقدر گفتمان می کنیم تا گفتمان عمومی بشود. و مطالبات متقاضیان در خصوص شیوه های صحیح و مهارتهای زندگی بالا برود و انشاءالله ما با همکاری عزیزان و فرهیختگان جامعه پاسخگو اشیم و جامعه را به سمت مطلوب دینی هدایت کنیم.
اعظم 46 سه شنبه 8 اردیبهشت 1394 ساعت 22 و 29 دقیقه و 42 ثانیه
سلام آقای مولف خودتون چندهمسر دارید ؟
درصورت پاسخ بله نحوه یابراز محبت به بچه ها وزنهاتون چطوریه ؟ چطوری بهشون خرجی می دی؟
ذبیح خراسانی پاسخ داد:
دعا بفرمایید
ان شاء الله در مباحث مهارتهای زندگی و معرفی نمونه های موفق این مسائل طرح خواهد شد.
زهرا سه شنبه 8 اردیبهشت 1394 ساعت 17 و 17 دقیقه و 21 ثانیه
اتفاقاچندهمسری حقه مرده چون خدااختیارچهارزنوبه مردداده دوست داشته می گیره دوست نداشته هم نمیگیره پس حق مرده نه کسی دیگر
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
نمایش نظرات 1 تا 30
 
 
وبلاگ چندهمسری برای تبیین مسئله و آگاهی بخشی پیرامون آن به جامعه در چهارچوب شرع مقدس اسلام فعالیت میکند تا اندیشه ها و باورهای نادرست را اصلاح نماید و نظرات و تجربیات کاربران محترم را در اختیار همگان قرار دهد. برازنده شخصیت دینی هرکس به رعایت ضوابط و مقررات و اخلاق در چهارچوب شرع مقدس اسلام است. لذا خدا محوری به جای دیگر محوری پایه و اساس فعالیتهای دینی - فرهنگی ماست.
شما میتوانید از طریق ایمیل: chandhamsari@gmail.com پیامها، اطلاعات، مطالب علمی و ... و یا در خواست همسریابی خود را ارسال نمایید. و یا با شماره 09351520403 تماس بگیرید.

ذبیح خراسانی
. ذکر روزهای هفته . دانشنامه عاشورا