تبلیغات
حدیث موضوعی چند همسری (chandhamsari.ir) - چرا پیامبر اکرم ص و حضرت علی ع در زمان حیات همسرشان همسر دیگری نگرفتند؟
پایداری خانواده و تکثیر نسل در سایه چند همسری اسلامی از ضرورت‌های امروز ماست.
 
میدانیم تعدد زوجات طبق آیات قرآن و سنت اهلبیت (ع) جایز است، از طرفی جمعیت دختران و زنان مجرد بالای 25 سال رو به افزایش و سن ازدواج بالا رفته و نیز اقبال مردان مجرد به ازدواج کاهش یافته است شما فکر می کنید درباره دختران و زنان مجرد چه باید کرد؟
تعداد مطالب :
تعداد نویسندگان :
آخرین بروز رسانی :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
بازدید کل :
آخرین بازدید :

تاریخ روز
دریافت کد لوگوی سایت مراجع معظم تقلید
 
 
نویسنده : ذبیح خراسانی
تاریخ : سه شنبه 24 اسفند 1395
نظرات

افتخار اسلام این است که زنان در اسلام در انتخاب همسر آزادند  و تک همسری تضییع حقوق زنان است.

هیچ دینی و هیچ مکتبی چنین آزادی به زنان نداده است.
مسیحیت، با تحریم تعدد زوجات،
 و
 آداب رسوم ایرانیان، به تک همسری،
حقوق زنان را ضایع کردند.

اما سخن این است که؛

چرا پیامبر اکرم ص و حضرت علی ع در زمان حیات همسرشان همسر دیگری نگرفتند؟

پاسخهای مختلفی داده شده است که قبلا هم به آنها اشاره کرده ایم. اما از منظر دیگری به این سؤال می پردازیم و 12 پاسخ را ارائه می نماییم.
1- در شرایطی که حضرت خدیجه و حضرت زهرا به خاطر ازدواج با ولی خدا مورد تحریم و سرزنش دیگران قرار میگرفتند . معلوم است که زن دیگری حاضر به ازدواج با بزرگواران نمیشد.نه اینکه آنها زن دیگری نگیرند. حضرت خدیجه سلام الله علیها در زمانی همسر پیامبر شدند که همگی حضرت را تکذیب میکردند که فرمودند(خدیجه و این مثل خدیجة صدقتنی حین یکذبنی الناس) همینطور حضرت زهرا سلام الله علیها وقتی ولی خدا را به در خانه ها میبردند تا بیعت بگیرند و یک نفر هم حاضر نشد چطور میتوان توقع داشت حضرات زن دیگری بگیرند. ولی میبینیم بعد گذر از سختی ها و دشواری ها زنان آماده ازدواج با ایشان میشدند آنهم نه یکی . پس این اندیشه که به خاطر حفظ شان این بانوان گرانقدر همسر دیگری اختیار نمیکردند درست نیست ضمن اینکه دور از شان امام است که به حضرت زهرا(س) احترام گذارند ولی به دیگر زنان خیر و بر سر آنها هوو آورد.
2- این شیوه فقط در زندگانی رسول خدا(صلی الله علیه و آله) و امام علی(علیه السلام) مشاهده می شود،آنهم به این صورت بوده است که با توجه به شخصیت و جایگاه ویژه حضرت خدیجه(سلام الله علیها) تا زمان حیات حضرت خدیجه(سلام الله علیها)پیامبر خدا(صلی الله علیه و آله) با زن دیگری ازدواج نکردند،همچنین با توجه به مقام عصمت حضرت زهرا(سلام الله علیها) امام علی(علیه السلام) هم تا زمانی که آن بانوی دو سرا زنده بودند با زن دیگری ازدواج نکردند اما مثلا امام صادق با وجود همسری مثل حمیده ازدواج مجدد داشته اند حمیده کسی است که امام صادق زنان را برای پاسخ به سوالات به او ارجاع می داد و همچنین امام صادق(ع) نیز درباره او می فرماید: حمیده، پاکیزه از پلیدی ها و مانند شِمش طلاست. ملائکه، همواره از وی مراقبت می کردند تا کرامتی از سوی خداوند برای من و حجت بعد از من به دستم رسید.(کلینی، ج 1، ص 477) پس اگر همه امامان ما با وجود همسر اوّل همسر دیگری اختیار نمی كردند می شد فهمید كه امامان ما هم با این امر موافقند ؛ ولی اگر یك امام بزرگوار همچون علی علیه السلام با وجود حضرت زهرا سلام الله علیها به ازدواج دوم مبادرت نكرد حتماً شرایطشان اقتضاء نمی كرد . ولی می دانیم كه سایر امامان ما كه عمل آنها نیز برای ما حجّت است به ازدواج دوم و سوم و ... با وجود همسر اوّل مبادرت نموده اند همچون امام حسین علیه السلام و امام كاظم علیه السلام و سایر ائمه علیهم السلام ...

3- ممکن است آنان در آن زمان با وجود خدیجه و فاطمه‏ علیهما السلام نیازى به این مسئله نداشته‏ اند؛ زیرا اگر زن داراى تمام کمالات و محاسن باشد، نیاز به چندهمسرى برای خود مرد (نه نیاز زنان به همسر) به وجود نخواهد آمد.

4- چه بسا زنانی که با حضرت خدیجه کینه پیدا کرده بودند و در ولادت حضرت زهرای مرضیه او را یاری نکردند، شدت حسادت زنانگى و دشمنی آنها باعث تحقیر و اهانت به حضرت خدیجه س می شد.  و حضرت زهرا س هم از این کینه ها مستثنی نبود. آنچنان که ابن ابی الحدید در تفسیر نهج البلاغه خود م یگوید کینه آن سه نفر در زمان حیات پیامبر هم نسبت به خانواده آقا امیر المؤمنین ع بود و کاملا مشهود بود ولی وقتی مانع برداشته شد(یعنی پیامبر ص رحلت فرمود) این نفاق آنها ظاهر گشت. لذا تعدد زوجات در زمان حیات آن دو بانوی بزرگ اسلام،  نظام خانواده پیامبر و على‏ علیهم السلام را مختل مى‏کرد.

5- تعدد زوجات امر مباح و یا مستحب است  و بر پیامبر و حضرت علی علیهم السلام واجب نبود. خصوصا که خدیجه کسى بود که پیامبر در شأن او فرمود:
خدیجه و اَینَ مثل خدیجه، صَدَّقَتْنى حینَ کَذَّبنى الناس و ازرتنى على دین‏اللَّه و اَعانَتْنى بمالها؛
خدیجه و کجا مانند خدیجه پیدا مى‏شود؟ او در زمانى که همه مرا تکذیب مى‏کردند، تصدیقم نمود و بر دین خدا یارى‏ام کرد و با همه مال خود کمکم نمود.
همچنین در روایت دیگرى رسول خدا صلى الله علیه وآله و سلم فرمودند: انّ جبرئیل‏ علیه السلام قال لىِ لیلةً اُسْرِىَ بى‏حین رَجَعتُ و قلت یا جبرئیل هل لک مِن حاجةٍ؟ قال حاجتى اَنْ تقرأ على خدیجه من اللَّه و مِنّى السلام؛
هنگامى که از معراج برمى‏گشتم، به جبرئیل گفتم: آیا درخواستى دارى؟ جبرئیل گفت: درخواست من از تو این است که از طرف من و خداوند به خدیجه سلام برسانى. در تاریخ نیز ثبت شده که پیامبر در روز دوشنبه به رسالت مبعوث گشت و نماز خواند و خدیجه در آخر همان روز به نماز ایستاد. و در مورد حضرت فاطمه؛ هم که قلم از توصیف فضایل و خصوصیات حضرت زهرا علیها السلام عاجز است. او کسى است که پیامبر او را «ام ابیها» خواند و در شأنش فرمود: او سیده نساء عالمین است و سوره انسان، در شأن او و شوهر و فرزندانش نازل شد. در نتیجه، نمى‏توان زن دیگرى را پیدا کرد که شرایط شراکت در زندگى با آن دو بزرگوار را داشته باشند.

6- شیخ طوسی در امالی از امام صادق علیه السّلام نقل کرده:«تا زمانی که حضرت فاطمه علیها السّلام زنده بود خداوند متعال زنان دیگر را برای علی علیه السّلام حرام کرده بود.»
ابو بصیر اسدی که راوی این حدیث است، می گوید: پرسیدم: چگونه؟ امام علیه السّلام فرمود: «چون فاطمه علیها السّلام همیشه طاهر بود و هرگز حائض نمی شد»
علامه مجلسی در باره این حدیث دو احتمال داده است:
اوّل: چون حائض نمی شد؛ لذا علی علیه السّلام عذری برای ازدواج با زنان دیگر نداشته است.
دوم: جلالت و عظمت شأن فاطمه مانع از ازدواج مجدّد علی علیهما السّلام بوده است.(مجلسی، بحار الأنوار، ج ‏43، ص 153)
بنابر این حضرت زهرا علیها السّلام یک زن عادی نبود. بلکه به فرموده پیامبر صلّی الله علیه و آله، ایشان حوریه انسیه،(طبرسی، الإحتجاج علی أهل اللجاج، ج ‏2، ص 409.) برترین زن جهان،[مجلسی، بحارالأنوار، ج 25، ص 361] برترین زن بهشتی بودند؛[مجلسی، بحار الأنوار، ج ‏43، ص 37.] از این رو علی علیه السّلام جهت احترام به حضرت فاطمه علیها السّلام با زن دیگری ازدواج نکردند. هم چنان که پیامبر اسلام صلّی الله علیه و آله با وجود حضرت خدیجه علیها السّلام با زن دیگری ازدواج نکردند. یا اینکه چون حضرت زهرا عادت زنانگی نداشتند؛ لذا حضرت علی با وجود ایشان، نیاز به همسر دیگری نداشت. و یا احتمال داشت، همسر دوم، نتواند حرمت حضرت فاطمه علیها السّلام را نگهدارد.

7- روایت داریم که شیخ صدوق نقل کرده است هنگامی که خدیجه در بستر بیماری و وفات بود پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله در بالین او فرمود: وقتی بر هووهایت وارد شدی سلام ما را به آنان برسان!
خدیجه گفت: هووهای من چه کسانی هستند ای رسول خدا!
پیامبر فرمود:
مریم دختر عمران، کلثم خواهر موسی و آسیه همسر فرعون
خدیجه گفت:
به خیر و خوشی ای رسول خدا!
متن روایت چنین است:
«دخل رسول اللّه (صلی الله علیه و آله) علی خدیجة و هی لما بها، فقال لها: بالرغم منّا ما نری بک یا خدیجة، فاذا قدمت علی ضرائرک فأقرئیهنّ السلام فقالت: من هنّ یا رسول اللّه ؟ قال(ص): مریم بنت عمران، و کلثم أخت موسی، و آسیة امرأة فرعون، قالت:بالرفاء یا رسول اللّه
منبع:بحارالانوار، ج19، ص24. بیان شباهتها با استفاده از ساره، همسر ابراهیم خلیل الرحمن، احمد حیدری، پیام زن، شماره42 (سال چهارم)، ص24.

8- اگر پیامبر اكرم صلوات الله علیه و آله زندگی خود را با دو یا چند همسری آغاز می كرد برخی دوستان نادان و دشمنان دانا او را انسانی ( نعوذ بالله ) زن باره و هوسران معرفی می كردند و با استفاده از این نقطة ضعف ! علاقه مردم و مخصوصاً زنان جوامع مختلف را نسبت به دین مقدس اسلام ، كمرنگ كرده و یا از بین می بردند . چون به خوبی از احساس ناخوشایند هوو داشتن زنان آگاهی داشتند .

9- اگر شرایط سالهای آخر بعثت و سالهای آغازین هجرت را ملاحظه كنیم خواهیم دانست كه كثرت اشتغالات حضرت علی علیه السلام در امر دفاع از اسلام اجازه و فرصتی به آن حضرت نمی داد تا به این حكم عمل نماید؛ هر چند خوب می دانیم كه تشریع حكم تعدّد زوجات در دو سال پایانی عمر حضرت زهرا سلام الله علیها بود كه آن دو سال نیز در اوج سختیها و دغدغه های علی علیه السلام بود ( زیرا موضوع فتح مكه و غدیر خم و رحلت پیامبر اكرم پیش آمد ) . ولی وقتی آن حضرت در بیست و پنج سال سكوت تلخ ؛ فراغتی یافت با ازدواجهای متعدد به این حكم عملاً مبادرت فرمود و فرزندان زیادی ( مجموعاً 27 فرزند ) از خود به یادگار گذاشت .

10- می دانیم كه حضرت خدیجه سلام الله علیها در سال دهم بعثت رحلت كردند ولی آیة تشریع تعدّد زوجات در اواخر سال هشتم هجری نازل شد یعنی حدود یازده سال پس از رحلت حضرت خدیجه سلام الله علیها . بنابراین وقتی تا زمان رحلت حضرت خدیجه سلام الله علیها ، شریعت و قانونی از جانب خداوند در زمینة تعدّد زوجات بر پیامبر و مسلمانان نازل نشده بود ، پیامبر به چه چیزی می بایست عمل می كرد ؟
شاید بگویید پس چرا پیامبر صلوات الله علیه و آله قبل از نزول آیه ، به چند همسری روی آوردند ؟
در جواب باید گفت : هر چند آیة تجویز و تشریع چند همسری در اواخر سال هشتم هجری نازل شد یعنی در دو سال پایانی عمر پیامبر اكرم صلوات الله علیه و آله ، ولی از آنجا كه عمل پیامبر صلوات الله علیه و آله نیز به عنوان شارع مقدس برای مسلمانان حجّت است آنچنانكه خداوند می فرماید :
ما آتاكُمُ الرَّسُولُ فَخُذُوهُ وَ ما نَهاكُمْ عَنْهُ فَانْتَهُوا ( حشر / 7 )
آنچه را رسول خدا براى شما آورده بگیرید ( و اجرا كنید ) ، و از آنچه نهى كرده خوددارى نمایید ؛
ایشان بعد از رحلت حضرت خدیجه سلام الله علیها وقتی شرایط لازم به وجود آمد به چنین امری اقدام كردند و نزول این آیه نیز به منزله تأیید عمل پیامبر اكرم صلوات الله علیه و آله و تشریع چنین حكمی برای همة مسلمانان بود .

11- خداوند تشریع یك حكم را معلّق بر شخصیت افراد نمی كند ، بلكه اگر حكمی به مصلحت جامعه باشد همه باید در عمل به آن یا اعتقاد به آن پایبند باشند . بر فرض اگر آیة تشریع تعدّد زوجات در زمان حیات حضرت خدیجه سلام الله علیها نازل می شد و این حكم به مصلحت جامعه مسلمانان بود پیامبر صلوات الله علیه و آله خود را ملزم می دانست تا با عمل به این حكم ، راه را برای عمل سایر مسلمانان هموار سازد و در این امر شخصیت والای حضرت خدیجه و ملاحظه ایشان ، ملاك عمل نبود . همچنانكه پیامبر اكرم صلوات الله علیه و آله از طرف خداوند مكلّف شد با همسر مطلّقة پسرخوانده خود ازدواج كند تا توهّم حرمت ازدواج با همسر پسر خوانده كه در میان عرب همچون فرزند شمرده می شد از بین برود. و این امر هر چند بر رسول خدا صلوات الله علیه و آله سخت و دشوار بود ولی به خاطر مصلحت چنین حكمی به فرمان خداوند عمل كرد .

12- اکثر قریب به اتفاق انبیا تعدد زوجات شیوه آنها بوده که سنت انبیا تعدد زوجات هست در روایت صحیح السندی آمده:
«ثلاث من سنن المرسلین العطر و اخذ الشعر و كثرة الطروقه؛ محمر بن خلاد می گوید شنیدم حضرت رضا(ع) می فرمود: سه چیز از سنت پیامبران است: عطر زدن، زدودن موهای زائد بدن و كثرت طروقه». طروقه در این روایت به فتح طاء به معنی همسران خواهد بود بنابراین مراد از آن كثرت همسران و ازدواج خواهد بود(بحار، ج 62، صمی توانید دیدگاه خود را بنویسید
..... چهارشنبه 20 دی 1396 ساعت 02 و 41 دقیقه و 25 ثانیه
خانم زهرا متاسفم بابت تمام حرف های ناروایی که از جامعه شنیدی و نگاه ها و قضاوت ها و ظلم ها

البته من بر خلاف اقای شاهین بحث های شمارو پراکنده و نامرتب نمی دونم بلکه مرتب میدونم ولی با ایشون موافقم که چند همسری اون مدینه فاضله نیست

چون شما خوب بحث کردی شمارو مخاطب خودم قرار میدم:
اگر شما خودت همسر اول مردی بودی حاضر بودی اون مرد که معلوم نیست بتونه عدالت برقرارکنه برسرت هوو بیاره؟

حالا یکم هم از این طرف بپرسیم اگر یک زن با مشکلات جوانی یک مرد دست و پنجه نرم کنه و با زحمت در زندگی و شکسته شدن و پیر شدن در زندگی اون مرد ارامشی رو فراهم کنه که مرد بتونه کار کنه، این عدالته بدون رضایت او اون مرد همه زندگی و حاصل دسترنج مشترکشون با اون زن رو با یکی دیگه هم تقسیم کنه؟

زن دوم بعد گذشت زمان راضی به خداقل های زمان ازدواج هست یا کم کم بیشتر و بیشتر از اون زندگی رو حق خودش میدونه؟اگه هم زن راضی باشه بچه ای اگر در کار باشه به اون پدر معترض نمیشه اگر به حداقل ها اکتفا کرد؟
حالا اگه بخواد مرد بعد از ازدواجش باهردو زن یکسان برخورد کنه، در حق زن و بچه های اول هم عدالت برقرار میشه ؟با توجه به اینکه او زنی شکسته تر شده است و احتمالا باسن بیشتر از زن دوم؟

ایا واقعا زن هایی در جامعه ما نیستن که بعد از عمری زندگی و با چند بچه درگیر هویی شدن که جوانتر و بعضا زیباتر از حال حاضر خودشه و با گذشتن حوانی خود، خسران زده شده و درگیر نفرت و کینه با زن دوم هست؟

واقعا با تروبج چند همسری به نظر شما مردان متاهل بیشتر در جهت رضای خدا میرن با زنی ازدواج میکنن که سن بالاتری داره یا بیشتر این رو میبینیم که مردی پنجاه ساله که زنی چهل و خورده ای سال داره میره زنی سی ساله میگیره؟

الان اینهمه بر چند همسری داره مانور داده میشه بر برقراری عدالت هم مانور داده میشه؟

یا اینکه همون خانواده هایی هم که هستن به خاطر بحث عدالت از هم فرو میپاشن؟


فوق لیسانس مدیریت سه شنبه 16 آبان 1396 ساعت 01 و 54 دقیقه و 26 ثانیه
اقا اصلا بریزین تو خیابون با همه سکس کنین چه وضعشه... اینم شد زندگی؟ مردم از هرجی دین و شریغته زده میکنین بخدا. حالا خوبه ما معتقدیم به خدا و تحت تاثیر شما ها نیستیم.خدایا شکرت که ما مثل این موجودات هوس باز و شهوت پرست نیستیم!
شنبه 14 مرداد 1396 ساعت 16 و 38 دقیقه و 48 ثانیه
این كه می گن ذات مردان چند همسری باد هواست
جمعه 13 مرداد 1396 ساعت 18 و 06 دقیقه و 00 ثانیه
شاهین خان هم به زبون بی زبونی به زهرا گفته با عقل ناقص زنانه ات از چندهمسری برای خودت رویا نساز اگر چند همسری خوب بود مردان قدرتش را دارند که پیش قدم شوند و بار مسئولیت را به دوش بگیرند خودشان نمی خواهند و به دروغ پشت خواست زن اول قایم می شوند مردان دنبال یک خانواده تک همسر با ثبات هستن و لذت بردن و بازی کردن با زنان مجرد ساده لوح که فکر می کنن حرف های محبت آمیز یک مرد متاهل واقعا از روی محبت است نه غریزه..........
جمعه 13 مرداد 1396 ساعت 17 و 39 دقیقه و 22 ثانیه
جناب خراسانی


شمایی که تمام تقصیرهای تک همسری مردان رو گردن زنان اول میندازی و مدعی هستی که زن خودت مشکلی با این موضوع نداره چند تا زن داری؟ چهار تا؟ سه تا؟ دو تا؟ یا یدونه؟

مگر نه اینکه از لزوم چند همسری و نه حتی دو همسری گفتید پس در عمل چرا خودتون عاجزید؟ و مگر این حق زنان و دختران مجرد بر گردن شمای مرد متاهلی که مشکلی با اجازه همسد هم نداری نیست؟

رطب خورده منع رطب چون کند؟...
دوشنبه 21 فروردین 1396 ساعت 16 و 38 دقیقه و 21 ثانیه
اقا فردی كه ماهی خداد میلیون در امد دار حق دار می تون چندین و چند همسر داشته باشه بعدم نزار دامادش اصلا. به دخترای دیگه نگاه كن ولی مردی با كلی قسط و در امد معمولی دو تا بچه خدایش معلومه زنش اگه بفهم خیانت مرد جهان رو سرش خراب می كنه حتی زنشم همین دخترای مولتی میلیاردر اگه از نظر اعتقادی قوی نباشن می تونن علاوه بر شوهرشون ..... نمی گم درست ها نه ولی اتفاقی كه می افته همه هم می دونن ولی همون زن اگه در امدش در ماه حتی ٩ ملیون باشه ممكن تا سنگ سار پیش بره كلا اگه زورش داری راه باز تصمیم خودت اینده خودت اعتقاد خودت. بعشت و جهنم خودت اگه نداری دیگه بستگی به شریك زندگیت دار اگه می دونی بقیه عمرت رو كوفتت می كنه توجهت رو عوض كن زندگیت رو بكن چون اینجا دنیاست ملت تا وقتی شرع به نفعشون طرفشن نباش چشمشون می بندن تا جایی كه زور دارن از روت رد می شن بعشت برین نیست كه عدالت باش این جهان مادی عادل نیست جون جای امتحان اگه زورت نمی رسه ضربه نزن كه لهت نكنن یادتون باش انسان ها برای هر روزی كه زنده ان چندین موجود زنده دیگه رو می كشن می خورن. پس انتظار رحم و انصاف از این موجود نداشته باشین زندگیش خراب شه تا جایی كه قانون نیاد پیش روش زندگیتون خراب می كنه
زهرا شنبه 5 فروردین 1396 ساعت 22 و 37 دقیقه و 00 ثانیه
یکی از نزدیکانم داشت میرف امریکا خیلی خوشحال بود میگف ویزای بهشت رو گرفتم، به یکی از ثروتمندترین مناطق رفت، اوایل عکس غذاهای مکزیکی، هندی، ایرانی، ایتالیایی و... رو برای ما می فرستاد
تا اینکه در اثر اسپاسم معده بستری شد و فهمید بیست و پنج درصد مردم امریکا اسپاسم معده دارند. بخاطر غذای حاضری و فست فود

چند وقت پیش می گف امریکایی ها به لحاظ غذا خیلی بی فرهنگ و عقب افتاده ان! میگف همش سرخ کردنی میخورن و غذاهای چرب و مضر اصلا فرهنگ ایرانی برای غذا یه چیز دیگه اس
تو دلم گفتم از غذا مگه واجب ترم هست؟
.
قضیه ی ارضای جنسی خارج از محدوده ی خانواده هم همینه، عقب افتادگی و بی فرهنگی هست، عرب جاهلیت این کار رو میکرد انسان قرن بیست و یک هم!

.
سن تجربه ی جنسی دختران ایران در اخبار رسمی سایت ها به سیزده سال رسیده! ما هم بچه هامون کم کم دارن تو شیرخوارگاه بزرگ میشن و مهدکودک ما هم کم کم توی خونه هامون اشپزخونه داره معناش رو از دست میده
.
بعضی وقت ها واقعا تو خلوت از خودم می پرسم استقلال مالی زن می ارزه بچه اش تو مهدکودک بزرگ بشه؟ می ارزه بزرگ شدن بچه اش رو نبینه، از همون اول بچه جدا و مستقل بزرگ بشه و وقت پیری پدر و مادر نه خاطره درست و حسابی از بچگی بچه اشون داشته باشن، نه نزدیکی و ارتباط عاطفی عمیق که به دادشون برسه...
.


عذرخواهم سرتون رو درد اوردم. براتون ارزوی خوشبختی دارم و همسر و فرزندانی خوب
.
شاهین شنبه 5 فروردین 1396 ساعت 22 و 01 دقیقه و 57 ثانیه
من‌در سرزمینی زندگی مبکتم که در ان دختران و پسران تقریبن از چهارده سالگی بلوغ مبشوند اما تا وقت ازدواج حق داشتن روابط جنسی ندارند و برای رفع ساده ترین نیاز بدن یعنی نیاز به جنس مخالف باید سخت ترین مسولیتهای دینی و قانونی را متحمل شوند....
باختن از ان کسانی است که در مسندهای قدرت نشسته اند و مردم نیازمند را رها کرده اند ..و نیاز جنسی مهمترین نیازی است که در کشور ما رسمیت ندارد مخصوصا زنان مخصوصا نوجوانان و جوانان ...
با تمام دغدغه های شما شربک هستم و اشنا با تمام دردها و رنجهایی که کشیدید فقط راه حلمان متفاوت است ان هم بخاطر شرایط و تخصص متقاوت است.
در هر صورت از وقتی که گذاشتید ممنونم کم پیش میاید بحث کنم .
موفق باشید
زهرا شنبه 5 فروردین 1396 ساعت 21 و 03 دقیقه و 31 ثانیه
آقای شاهین حال عمومی خوبی ندارم، منم خیلی از افسردگی ها و بیماری های دختران مجرد سن بالا رو دارم و گرفتم! از مریضی های بیولوژیکی گرفته تا عاطفی و روحی، پس میگم تو بحث شکست خوردم چون دیگه توان روحی ادامه دادنش رو ندارم.

فقط یک چیزی، در خاکی می تونین گل بکارین که از قبل زمینش رو اماده کرده باشین وگرنه قهر میکنه و خشک میشه
.
اکثر مراجع ما گفتن مرد دو همسر هر چهار شب یکبار باید در بستر یکی از دو همسر حضور داشته باشه!
اینکه شرع ما یک چیز میگه و قانون ما هیچ حمایتی برای زن دوم یا به رسمیت شناختن نیازهای عاطفی و جنسی زنان بیوه، مطلقه و دختران مجرد سن بالا نداره، نتیجه اش میشه هرج و مرج!
مثل اینکه سر یک چهار راه پر رفت و آمد چراغ راهنما نباشه!

فرهنگ سازی یه اتفاق یه شبه حاصل نمیشه، باید زمینه چینی فرهنگی بکنن، مقبولیت و اضطرار اجتماعی بشه برای مردم، نیاز به پدید آمدن قانون بشه که بتونن اجراش کنن. وقتی حتی قاضی به دختر خاله ی شما خواهد گفت شما که می دونستی همسر داره چرا زنش شدی، وقتی کوچکترین حمایت قانونی و اجتماعی متوجه اش نیست؟ وقتی مرد در حد مصیبت به گرفتاری و بدبختی و مشکل دچار شده، معلومه که نمیشه ادامه داد... فرهنگ سازی این نیست که من برم زن یک مرد متاهل بشم، فرهنگ سازی این هست که چند همسری با تمام معایب و مزایاش چکش کاری بشه و به مرد و زن در جامعه فهمونده بشه
.
معذرت میخوام اینو میگم: اما در شرایط فعلی اگر دختر خاله ی شما پنهانی در ارتباط با این آقا بود به مراتب خوشبخت تر و کم مشکل تر از الان بود!
.
باور کنید باید نگران بود برای جامعه ای که انجام حلال در اون سخت تر از حرام هست!
.
من باختم این بحث رو توان ادامه دادن ندارم
شاهین شنبه 5 فروردین 1396 ساعت 20 و 50 دقیقه و 56 ثانیه
اوایل کامنتم بهم ریخته
ببخشید خودتان بدانید از کجا به بعد جدید است
سبستمم قاطی کرده:)
شاهین شنبه 5 فروردین 1396 ساعت 20 و 41 دقیقه و 12 ثانیه
ببینید تئوری ها وقتی معتبرن که در غالب واقعیت حواب بدهند ویل دورانت و پزوهش ها و مطهری هر چه گفتند وقتی که در واقعیت چیز دیگیری اسجایی در حرفهایتان گفتید که مردها بعد از خوب شدن وضع مالیشان سراغ زن دون میروند...
این وضع مالی خوب محصول مشترک زحمت کشی زن و مرذ است چطور باید زنی قبول کند که رفاهی که بدست اورده است را با کسی شریک شود؟
مت چرا باید مدام حرفهای تئوری را تکرار کرد
فامیل ما با تفکرات شما و پشتوانه مرد چنین است زن چنبن است همسر دوم مردی شد که هیچ مانعی نداشت
اوایل همه چیز خوب بود طبق میل شما
ولی کم کم که زن دوم عادی شد بهانه ها شروع شد
وقت ندارم و نمیرسم و خودت انجام بده شروع شد
مرد حاضر به قبول مسولیتهای دائمی نبود تعمیرات منزل خریدها و... برای همین میخواست زن دوم‌را با پول خفه کند که پول بیشتری بهش میداد.اعتراض زن اول و بچه ها که تعدادشان بیشتر بود بلند میشد .مرد به دختر فامیل ما اکتفا کرده بود به همان هفته ای یکبار بدون قبول مسولیت
بعدا فامیل ما متوجه شد همه چیز در هفته ای یکبار نیاز جنسی و مادر شدن نیست سرپناه و شوهر داشتن و.... با هر روشی نیست
مادر شدن خوب است اما نه به هر شرایطی الان با بجه ای نشیته که پدرش میگوید غلط کردی اوردی من خودم بجه داشتم...
اینکه میگویم زن اول هیچ کاره است دیدم که میگوبم در ابن مورد هیچ کسی سنگ انداز نبود
من نمیخواهم بدانم چطوری پس چند همسری پر عربستان راحت است بهد بیایم شرایطمان را مثل عربستان کنم
عربستان فرهنگ حجری خودش را دارد که یک مجموعه رفتارها و هنحارهای خاص خودش را دارد که همه ی انها با هم در عربستان باعث پدید امدن این شرایط است
نمیشود گفت چند همسری را از عربستان بیاموزیم ولی زنان بروند دانشگاه و رانندگی کنند و تصمیم گیرخود باشند
در عربستان در شبکه های ملی طرز کتک زدن زن را اموزش میدهند که در صورت حرف نشنوی یکی از زنها تنبیه شود

دورنمایی از چند همسری برای خودت تصویر سازی کردی فکر کردی اره راحت است میروی در نا کجا خانه ای برایت میگیرند و بعد مادر شدن و بعد همه چیز خوب
کولر و گازت که خراب شد و گفتند خودت یکی را بیاور درستش کن بعد تو از ترس ابرو مرد تعمیر کار نیاوردی و تا سه روز بی کولر ماندی بعد دور نما نزدیک میکنی و شاید واقعی تر تصمیم گرفتی
زهرا شنبه 5 فروردین 1396 ساعت 20 و 30 دقیقه و 29 ثانیه
املای صحیح ایه:
ان جهنم لمحیطه بالکفرین
زهرا شنبه 5 فروردین 1396 ساعت 20 و 28 دقیقه و 01 ثانیه
ادامه نظر قبلی:

میتوونین تصور کتین چند تا زن تو فامیل خودتون یا فامیل شوهر دختر خاله اتون لحظه شماری میکنن که دختر خاله ی شما طلاق بگیره که تو دلشون بگن حقش بود؟ می دونین چند زن منتظرن این اتفاق بیفته تا بگن دیدین چند همسری امکان نداره که برای شوهراشون رجز بخوونن؟؟؟

فقط می دونم دنیا دار مکافات هست و می دونم کمترین مجازات رو در مورد روابط جنسی خدا برای افراد مجرد گذاشته که در اضطرار عاطفی، جنسی و روحی هستند!

این کارها بی جواب نمی مونه، میشه تصادف و یه دفعه مردن، میشه هوو به بدترین شکل سر خود امدن، میشه بچه ی مریض داشتن، سرطان گرفتن و....میشه ایدز و هپاتیت، رشد جمعیت منفی، زیر ابی رفتن و از دست دادن مفهوم خانواده، از هر دستی بدی از همونم پس می گیری حتی اگر نه به دین و مجازات که به قانون جذب معتقد باشی!
قران میگه ان جهنم لمحیط بالکافرین ... جهنم ادما رو تو خودش نمی کشه ادما خودشون با دست خودشون جهنمو با خودشون میبرن


تف سر بالا، ننگ جامعه و مایه ی بدبختی فقط زن بیوه و مطلقه و دختر سن بالا نیست، کسانی هم هستن که این سرنوشت رو برای اونها رقم میزنن
زهرا شنبه 5 فروردین 1396 ساعت 20 و 14 دقیقه و 07 ثانیه
اتفاقا راضی بودن زن، یعنی کسب اجازه مرد از زن برای ازدواج مجدد باورم هم شکنجه ی زن اول هست هم اسبابی برای سو استفاده ی عاطفی، جنسی و احساسی مردان متاهل از زن و دختران مجرد که چون امکانش رو ندارند و چون همسرشون اجازه نمیده، پس مخفیانه به رابطه ادامه دادن ( کاری که در خیلی کشورهای اروپایی و امریکایی هم رواج داره، چند همسری هست اما پنهانی)
.
دوم: اجازه ی دادگاه جهت سنجش توان مالی مرد اینکه چقدر دارایی او مشترک با تلاش اقتصادی همسر اول هست و... خیلی خوب هست چون می توونه جلوی سو استفاده ی اقتصادی مردان از زنان اول و دوم رو بگیره!
.
سوم: غالبا مردان دو همسر از جانب جامعه سرزنش میشن از نزدیک و دور کسانی به پندار خودشون از سر دلسوزی و عده لی هم بخاطر خرده حساب های قبلی، دست به نصیحت، دخالت، تحریک زنان و... میزنن، ارامش زندگیشون رو بهم میریزن، فرهنگ سازی در این مورد کمک میکنه مردم یاد بگیرن در زندگی خصوصی هم دخالت نکنند! حداقل تا حدی، بیشتر واکنش های خانم های متاهل دیگه نسبت به این قضیه از ترس دو زنه شدن مردان خودشان هست، یعنی اگر همسر اول مشکلی هم نداشته باشد عرف فضول و غلط مشکل دار و حساسش میکنه
.
سوم:از صحبت های ویل دورانت و‌راسل و... هم برای طبیعت چند همسر مرد بگذریم، زندگی شخصی خودم بهم ثابت کرده اگر یک زن برای بسیاری مردان کافی بود اینقدر زنانشون روی روابط همسرشون حساس نبودن و واکنش نشون نمیدادن، این شرایط فقط در ایران نیست که زنان متاهل تا این حد نسبت به زنان مجرد حساسن!
.
چهارم: رحم نسبت به همجنس وجود نداره در بسیاری جوامع، نه از جانب متاهل نه از جانب مجرد، زنی که منجر به جدایی دختر خاله ی شما از همسرش شد می توونه تصور کنه با مرگ ناگهانی همسر همین بلا سر خودش بیاد؟ می توونه یقین داشته باشه مردش تا اخر عمر سراغ هیچ زن دیگه ای نمیره؟ می فهمه مقدمه ی فروپاشی احساس و زندگی یک همجنس رو ربم زده، یک بچه رو از داشتن پدر محروم کرده؟!
.
پنجم: چند زن متاهل حاضرند خودشون متاهل نباشند که همجنسشون در فرم تک همسری، خانواده و همسر داشته باشه؟ می توونن تا اخر عمر مثل راهبه ها و تارک دنیاها زنذگی کنن؟ می توونن چنان تقوا و پرهیزکاری تا اخر پیشه کنند که حرف محبت امیز هیچ مرد متاهلی دلشون رو نلرزونه؟ یا جای پاشون محکمه و تامینن و شعار میدن؟
شاهین شنبه 5 فروردین 1396 ساعت 19 و 57 دقیقه و 06 ثانیه
شاید فرق من و شما در دیدن اصل واقعیتها است شما چند پیش فرض دادید که با وجود انها شرایط را برای چند همسری و از بین بردن مشکلات مهیا میدانید
بک : زن اول راضی باشد
دو: مرد وصع خوبی داشته باشه
سه: مرد نیاز جنسی بالای به زن چنذم داشته باشد
چهار: عرف و سنت هم موافق باشد و کسی کارشکنی نکند
دختر خاله پدرم یک دختر سن بالا تحصیلکرده بود با تمام پیش فرض های مورد نطر شما با چنین شرایطی ازدواج کرد ..دقیقا طبق همین جهار پیش فرض
الان با یک دختر خانه پدرش نشسته منتظر تکلبف است
زهرا شنبه 5 فروردین 1396 ساعت 19 و 36 دقیقه و 41 ثانیه
در ادامه نظر قبلی:
کتاب های اسلام و مقتضیات زمان، جاذبه و دافعه امام علی ع و ترسیم اسلام خوارج و اسلام معاویه شاید کمک بفهمیم چرا بسیاری الگوهای مذهبی در جامعه ی ما به درستی اجرا نشد

تامل بر سر گذشت بنی اسراییل در تورات، انجیل و قران از دید مفسرینی مثل علامه طباطبایی کمکمون کنه که درک کنیم مشکلات جامعه ی بشر همان هاست که از پیش بوده


بسیاری نتایج اخلاق مدار که در جهان اول پیاده سازی میشه و از تجربه ی بشری به دست امده هیچ تناقضی با قران نداره اینکه چرا در اون جامعه قابل اجرا هست در جامعه ی ما جای فکر کردن داره.


باور کنید من تلاش به چند همسر کردن مردان ندارم، که اگر تعدادی میشدن خیلی مشکلات قابل حل بود!
تلاش برای این دارم که با توجه به مسیحبت، در دسترس بودن تاریخ بعد از جنگ جهانی دوم اروپا و امریکا، درک کنیم نظام تک همسری چه بر سر زنان این جوامع اورد! اگر قرار باشه هر چه اونها گفتن در کتاب های دانشگاهی عینا اجرا کنیم، پس خدا عقل رو برای چی داده به ما که قادر به فکر کردن و کسب تجربه نیستیم؟!

با عینا جا پای اروپایی ها و ... گذاشتن در برابر چند همسری، یا برخورد با زن در نظام وهابیت عربستان نه اخلاق مدارانه از عقل استفاده کردیم نه دین مدارانه!


برای راهکار دادن باید نتایج جوامعی که پیش از ما تجربه کردن هم ببینیم....


وگرنه جا پای وحوش اروپایی گذاشتن با اون طرز جنایاتشون نسبت به همسایه های خودشون در طول جنگ های جهانی و....چندان هنری نکردیم که هیچ یه جورایی سرمون کلاه هم رفته
زهرا شنبه 5 فروردین 1396 ساعت 19 و 04 دقیقه و 06 ثانیه
اهدا اعضا ببخشید املاش اشتباه شد
زهرا شنبه 5 فروردین 1396 ساعت 19 و 01 دقیقه و 53 ثانیه
من از بانکداری سر در نمییارم،عده ای دکتری اقتصاد که در زمینه ی اقتصاد مقاومتی پژوهش می کنند دارند به مباحث بانکداری اسلامی می پردازند، پس نقد، سوالات و اشکال گیری ها، شدن ها و نشدن های درون ذهن شما و در دایره ی تجارب شما با این کسانی که در این زمینه در حال بررسی هستند قابل سوال پرسی هست.
****
ببینین در دو نظر قبلی سعی کردم چندین مدل زن رو که زندگی عادی ندارند تصویر کنم، چندین طرز زندگی که در چارچوب خانواده ی کامل قابل تعریف نیست و توونستم این شرایط رو در ذهنم بازسازی کنم بدون اینکه الزاما تجربه کرده باشم

شاید تفاوت نگاه من و شما در همین هست ذهن من قادر به تصویر سازی و تجسم شرایط متفاوت از شرایط فعلیش هست اما شما همش بر ساختار از پیش تعیین شده ی دهنتون پافشاری می کنید

شاید باید مشکلات و سوالات، خواسته ها و نیازها مطرح بشه که جامعه شناس، روانشناس، دین شناس و... به فکر حل اون بیفتن، یک راهش نظر سنجی هست و طرح های پیمایشی علوم اجتماعی اینکه شما و من نظر می نویسیم برای متخصص علوم اجتماعی یک نوع طرح پیمایشی هست برای تحقیق، تفسیر، نتیجه گیری، چه اشکالی داره؟

ببینین اگر همه ی آدم ها مثل هم فکر می کردند همه مثل هم زندگی می کردند هرگز مکانیک کوانتومی متولد نمیشد چون یه عده معتقد بودند مکانیک کلاسیک اخر فیزیک هست و فقط چند تا مسیله دیگه باقی مونده که باید حل کنند

چرا جمع می بندید؟ چرا اینقدر یقین دارید که هیچ زنی نمی توونه ایرانی باشه و با هوو زندگی کنه؟ چرا فکر می کنین هیچ مردی وجود نداره که ایرانی باشه و اگر ترس از عرف و.... نباشه دوست نداره که همسر دیگه اختیار کنه؟ چرا اینقدر نسبت به همه چیز یقین دارین؟
در پیشنهادات فرهنگ سازی من هیچ اجباری در کار نبود، فقط تلاش برای تصویر سازی و مدل سازی بود که گاهی ما ادما ازش خبر داریم فقط یادمون یا یه تذکر باعث میشه بهمون یاداوری بشه

گاهی یه صحنه، یه تذکر، یه فیلم و... باعث میشه یکی اهدا خون کنه، در اثر مرگ مغزی کارت اهدا عزا بگیره و... قران تاکید داره بر تذکر دادن، انسان فراموش کار هست.تصور کنین بازسازی این شرایط و فهموندنش به زنان متاهل چقدر می توونه بهشون کمک کنه وقتی با همسر صیغه ای مردشون مواجه میشن، نسبت به الان که هر چی از هوو میسازن صفر و یک هست!
شاهین شنبه 5 فروردین 1396 ساعت 18 و 33 دقیقه و 07 ثانیه
خب جقدر خوب که بالاخره من یک حرف حساب از شما شنیدم
ما همه این مشکلات رو در حامعه قبول داریم که هست ولی چند همسری چنین مشکلاتی رو حل نمیکند و چه بسا تشدید کند
حل این مشکلات در دستور کار دولت قرار میگیرد و جز وظایف دولت هست جهت سازمان دهی افراد در هر وضعیتی..‌
کشور ما کارایی فرهنگی اجتماعی ندارد و افراد به زعم خود و شرایط و تصورات خود برای یکدیگر نسخه میپچند
پس کارشناسان علوم اجتماعی و جامعه شناسی ما الان کجا هستند که شما با رشته فنی و من با رشته ی بانکی در مورد یک بحث کاملا تخصصی صحبت میکنیم
غرهنگسازی کشور در پرتو دین و مذهب اثز پذیری بسیار ناهنحاری گرفته است که امان هیج فکری را نمیدهد
از دولت و متخصصان ناکارامد که بگذریم هیچ کاری در راستای کارایی ادمهای این جامعه انجام نمیدهند
این مشکلات با ریشه ی اجتماعی رابطه ای با نوع همسر گزینی ندارد....وقتی مشکلات با نگاه تخصصی حل نمیشوند شما میخواهید با گریز به مساله ازدواج انها را حل کنیپ
متل خانواده های بی سواد که برای پسر سرباز معتادشان زن میگیرند تا درست شود
حالا شما با چند همسری کردن سیستم ازدواج که خواسته هیج و مردو زنی نیست مشکلات اقتصادی و احتماعی را حل کتید؟

زهرا شنبه 5 فروردین 1396 ساعت 17 و 17 دقیقه و 45 ثانیه
فرهنگ سازی: بدبختی زنان تن فروش، بی پولی، مشکلات، ارزوها و انسانیت تحقیر شده در اونها رو نشون بدن، نیازهاشون به حمایت و حسرت هاشون رو نشون بدن

فرهنگ سازی: با زنان بیوه ی اروپایی بعد از جنگ جهانی دوم مصاحبه کنند، از فشار تنهایی، فشار اقتصادی، ناامنی جنسی و عاطفی و نیازهاشون که یک به یک فراموش شده و مرگ در اوج تنهاییشون مستند بسازند

فرهنگ سازی: از سرگذشت بازیگران فیلم های پورن، مدل هاو... تا پیری و مرگ مستند بسازند سو استفاده ی جنسی از زن رو به تصویر بکشند، از صحبت های زنان فاحشه خانه هاب اروپایی، جاهایی که به زن مچ بند می زنند پشت ویترین میذارنش و مثل کیف و کفش می فروشنش مستند بسازنذ
و...
فرهنگ سازی: از سرگذشت کارگران زن ارزان قیمت گوشه و کنار دنیا فیلم بسازند، نقش زنانی که در تمام دنیا در مشاغل کم در امد و دست پایین مشغولن و باعث شدن حقوق مردها کم بشه و بازار کار کساد بشه و اوضاع سرمایه دارها بخاطر کارگر ارزان قیمت زن بهتر رو نشون بدن و...

فرهنگ سازی: فیلم و داستانی بسازند که بچه های زنان بیوه تنهایی مادر، اینکه خودشون بزرگ میشن میرن دنبال زندگی و عشق و مادر هست که سال های پیری تنهاست، ارزوها و نیازهای مادر، اینکه مردان براش مزاحمت ایجاد می کنند چون همسر نداره، اینکه او هم به عنوان یک انسان نیاز به حامی و همدم داره به تصویر بکشند، کاری کنند دلیلش رو بفهمند به مادر حق بدن، خودشون برای تنهایی مادر نگزان باشن و...

منتظر سوال بعدیتون هستم نمیشه به همه سوال های شما یک جا جواب داد
شنبه 5 فروردین 1396 ساعت 16 و 49 دقیقه و 20 ثانیه
فرهنگ سازی: مشکلات دختران مجرد سن بالا که امکان نداره وارد مکانی اجتماعی بشن و پیشنهاد از مرد متاهل دریافت نکنند رو بازسازی کنند( حداقل در این مورد خیلی پسرهای مجرد ملاحظه بیشتری دارند)، زندگی شخصیشون، مشکلاتشون، متلک گویی ها، دخالت های دیگران و حسرت نداشتن فرزند، حسرت تجربه نکردن زندگی مشترک و...
زندگی دختر سرپرست خانواده رو نشون بدن که هیچ مردی حاضر نیست همسر اولش باشه چون بخشی از زمانش صرف مراقبت و نکهداری از پدر و مادر از کار افتاده اس
زندگی دختران فقیری رو نشون بدن که نه امکانات انچنانی داشتن به جاهای بالا برن، نه خواستگار مناسبی که ازدواج کنند سر و سامان بگیرند
فرهنگ سازی: زندگی زن بیوه ای رو بسازند که یه اتفاق همسرش رو ازش گرفته که در اوج جوانی یا از طرف همجنسانش طرد میشه یا از طرف غیر همجنسانش اذیت میشه! نیاز عاطفی، ضربه ی روحی و تنهاییش رو به تصویر بکشند، اینکه با عشق و علاقه زندگی می کرده و تبدیل به تارک دنیاها شده، اینکه نیاز داره کسی یا کسانی از اون حالت خارجش کنند، اینکه یه ادم یه تکیه گاه به زندگی برش گردانه، اینکه یکی ثابت کنه زندگی هر چقدر سخت اما ادامه داره، اینها را الگو سازی کنند به مردم نشون بدن زمینه ی درکش رو ایجاذ کنند برای یه زن متاهل که ممکنه هر لحظه این اتفاق برای خودشم بیفته

فرهنگ سازی: زندگی یه زن مطلقه رو به تصویر بکشن، یه زنی که خانواده مجبورش کردن با یه ادم سی سال از خودش بزرگتر ازدواج کنه، زندگی زنی که از ترس نداشتن خواستگار و از دست دادن موقعیت ها به زور سر سفره عقد نشوندنش، زندگی زنی که بخاطر نبود خواستگار خوب همسر مردی شده که برای تهیه ی مواد بدن زنش رو می فروشه

فرهنگ سازی: فیلم، سریالی یا رمانی ننویسند و نسازند که زنان رو کارد و پنیر نشون بده، که یه زن مظلوم و بیگناه داشته باشه با یه زن ظالم بخیل، نشون بدن به مردم که میشه کارد و پنیر نبود با همجنس و خوشبخت بود مثل خیلی خانواده های سوریه که بخاطر جنگ اومدن ایران و هووها با هم زندگی می کنند، مثل خیلی از زنان ایرانی که هوو ذارند و کاری به کار هم ندارند و هر کی خونه خودش زندگی میکنه، بجای دیو سازی، دامن زذن به حساسیت زنانه و حسادت، انسانیت، عطوفت، گذشت و همکاری یاد بدن


دونه دونه بپرسین دونه دونه جواب بدم!
شاهین شنبه 5 فروردین 1396 ساعت 16 و 31 دقیقه و 49 ثانیه
عرض کردم نمیتوانم متمرکز شوم روی مباحث پراکنده
فقط حرف خودتان را بزنید بدون هیچ ارایه دستورالعمل و راهکاری...
سوالاتی که در اخرین کامنتم پرسیدم جواب دادید؟؟
فرهنگسازی چطوری صورت میگیره؟؟
من کلا نظرم اینه که بجای حرفهای تکراری و طولانی و پر از تناقض طرح نویسی پیشنهادتون رو بدید
باز کنید قصیه را
چه کسانی مجازن چند همسر بگیرند
تکلیف فرزندان زن بیوه و نطلقه ای که قرار است مادرشان زن چندم مردی شودچیست؟
تکلیف اموال مشترک زن و مردی که مرد میخواهد زن چندم بگیرد چیست؟
یک و مرد با سه زن چگونه میخواهد تقسیم وقت و حضور کند ؟
تلیف نسولیتهای احتماعی و اقتصادی و تربیتی چطوری است ؟
اینهارو بگو .هی نگویید زن متاهل فلان بهمان....
کامنت کم بگذارید من تمرکز ندارم
زهرا شنبه 5 فروردین 1396 ساعت 15 و 29 دقیقه و 33 ثانیه
متاسفانه نمی توونم هر چی گفتین رو بی جواب بذارم، ببخشید اگر چند نظر شد

حتما یه فکر اساسی به حال خودتون بکنین که فکر می کنین زن و مرد یکسان هستند، همین فکر شما و امثال شما منجر به بیگاری و سو استفاده از زن متاهل و مجرد شذه

همین فکر شما باعث شده هزاران مادر شاغل سراسر دنیا از ابتدای تولدشون بچه هاشون رو توی شیرخوارگاه و مهدکودک بذارن تا در امد زا باشند


بازم تکرار می کنم هرگز نگفتم زن معدن، رشته های مردانه ذیگه و... نخوونه و در اون ها مشغول نشه

گفتم احتمال موفقیت زنان متاهل و مادر در این رشته های سخت و درست انجام دادن مسیولیت هایی که قبول کرده به اندازه ی احتمال موفقیت ادمی هست که با یه دست چند تا هندوانه بلند کرده، غیرممکن نیست ولی خیلی سخته
شنبه 5 فروردین 1396 ساعت 15 و 21 دقیقه و 56 ثانیه
هر طور دوست داری آقای شاهین بخوان

فقط بدون تو این نظرات سعی کردم شرایط مختلف زنان جامعه رو ترسیم کنم. من فقط یک نوع از اونها هستم اما سعی کردم با شرایط ییوه، مطلقه، متاهل و... خودم رو وفق بدم

منم موافقم نقش زنان متاهل در تنوع طلبی مردانشون کم هست، اما قبول ندارم نقش کمی در بدبخت کردن همجنسانشون دارند

یکم روی مدیریت رسانه مطلب بخوون. جدی براتون متاسفم اگر فکر می کنین اموزش محض بدون تصویر سازی، بدون به کارگیری عقل و منطق و.... پاسخگو باشه


امروز منو مسخره می کنین، اما یقین دارم زیاد دور نیست روزی که شاید امثال من هفت کفن پوسوندن، اما بشر به این شعور می رسه که از درختی که میوه چید، شاخه اش رو نشکنه!
زهرا شنبه 5 فروردین 1396 ساعت 13 و 04 دقیقه و 40 ثانیه
حدس می زنم تا سنین بالا به در و دیوار ایراد گرفتید و پا به روی پا انداخته اید و حالا برایتان گران می اید مردی که توان و اداره ی چند زندگی دارد همسر دیگری اختیار کند و شما سرتان بی کلاه بماند!

اقای محترم در اینکه بیشتر مردانی که توانایی مالی دارند یا پیدا می کنند به سراغ زنان دیگر می رود، کمتر کسی شک دارد! این اتفاق چه شما خوشتان بیاید چه نیاید در دنیا اتفاق می افتد


سوال من این هست که چگونه این اتفاق می افتد؟ به شکل دوست دختر، زن صیغه ای، همسر دوم، زن ساعتی و....پس فرض شما بر اینکه زنی به زندگی مرد چشم داره تا حدی زیر سوال میره چون این مرد هست که توانگر شده و از زن و مال و فرزند و... به دنبال تجارب بیشتر هست؛ این وسط به جنس زن ظلم هم میکنه یا نه؟!سوال من این است که اگر این اتفاق می افتد، که می افتد چند درصد متطبق با قران و عترت و سنت پیامبر هست؟


شما مثل اینکه معتقدین چون تعدادی پسر مجردن، قصد ازدواج ندارن یا اینطور زندگی را دوست دارند، زمین و زمان دختران و زنان بیوه و مطلقه را به بند بکشید تا شرایطی و میلی مهیا شود و یکی را به همسری بگیرند؟!
شاهین شنبه 5 فروردین 1396 ساعت 12 و 51 دقیقه و 16 ثانیه
من اصلا نمیتوانم روی مباحث پراکنده و پر از تکرار شما که پر از تناقض هست تمرکز کنم .جدا تمرکز ندارم تا من حرفم تمام نشده کامنت نگذارید نمیتوانم جواب بدهم

من انسانها را بر اساس جنسیت فضاوت نمیکنم تحصیلات عالیه را حق هر انسانی میدانم که علاقه مند باشم.دکتری استادی جغرافیا معدن برق و هر امری در جامعه حق تمام ادم هاست برعکس منعیات جنسیتی شما
..اصلا چرا قران به صراحت حرفش را نزده که نیاز به ابهنه تغسیر پرت و پلا داشته باشد؟
..عدالت و نظم خدا چه ربطی به بنده هایش دارد ؟
.. قران زندگی واقعی گذشتگان را بیان کرده است داستان تعریف نکرده است.داستان یعنی سرگرمی
..زن متاهل کم اهمیت ترین بخش این اتفاق نشدنی است این هزار بار
..من هم‌اینستا را باز میکنم‌عکس هزار ویلا و ماشین اخرین سبستم را میبینم و دلم میخواهد بنظرت میتوانم با استناد به ایات و بحث خمس و زکات و ... از کسی بخواهم حداقل ماشینش هفته ای یکبار بمن بدهد ؟
اصلا شما حقوقت را با من شریک میشوی که یک‌زن متاهل زتدگیش را با زن دیگیری شریک شود ؟؟
فرهنگسازی را از یک مساله کوچک شروع کن اگر توانستی که مثلا از مردهای پولداری که میشناسی ماهی صدهزار بگی ی برای فقرا بعد تز بده که زنهای متاهل فداکاری کنند و زندگی مشترکشان را تقسیم کنند...

زهرا جمعه 4 فروردین 1396 ساعت 20 و 53 دقیقه و 52 ثانیه
خیلی ها میگن یه زن بیوه یا مطلقه یا دختر سن بالای رشیده که بتوونه خوب و بد رو تشخیص بده می توونه صیغه بشه!
خیلی ها میگن مردهای متاهل مخفیانه صیغه کنند که زندگیشون آسیب نبینه؟

همه ی عواطف و روح و احساسات زن صیغه شده فدای عواطف و احساسات زن اول؟ این عدالت هست؟

به مرد احتیاج داری که راحت توی اجتماع کنی، که بدونن همسر داری، که به وجودش تکیه کنی که بتوونی پدر فرزندت صداش بزنی

صیغه ی مرد متاهل شدن چه فایده داره وقتی اسمش توی شناسنامه ات نیست که بدونن محدوده و همسر داری، وقتی جسم و روح و عاطفه رو براش خرج می کنی اما نمی توونی ازش فرزند داشته باشی، وقتی همیشه می ترسی و نگرانی از روزی که زنش بفهمه و بخاطر زندگی و آرامش خانواده ی اول قیدت رو بزنه؟ وقتی همیشه در سایه ای فقط وقتی می توونی ازش خبر داشته باشی که تنهاست، حتی نمی توونی بپرسی حالش خوبه یا نه؟؟؟ زنده اس یا نه تا وقتی بتوونه باهات تماس بگیره


این چه جور عدالتیه؟! این چه جور مسلمونی و فراهم کردن امنیتی هست؟ همین ناامنی به مرور ضربه های عاطفی فراوان و افسردگی برای زنان جامعه رقم نمی زنه؟ بین مردها دست به دستشون نمی کنه و باعث نمیشه روح و‌‌روانشون آسیب ببینه


چرا به عدالت از دیدگاه زن دوم یا زن صیغه نگاه نمی کنین؟!
زهرا جمعه 4 فروردین 1396 ساعت 20 و 38 دقیقه و 48 ثانیه
نمی دونم تعریف شما از عدل خدا چی هست؟
اما من باور دارم خدایی که انسان رو آفریده و نیازی رو در او پدید آورده، پاسخگویی به این نیاز رو هم در حد معقول فراهم کرده


بچه یکی از بزرگترین حسرت ها و علامت سوال های زندگی من شده، از وقتی پانزده شانزده سالم بود هم تو مهمونی ها بیشتر مخاطبم بچه ها بودن تا همین سال های اخیر

تو این چند سال اینقدر موقع بازی کردن با یه بچه بهم گفتن آخی بچه دوست داری الهی خدا به خودتم بده و رفته رفته تکرار این جمله برام آزار دهنده شد دیگه فکر کنم احساس یک زنی که قدرت باروری نداره هم درک می کنم

دیگه از حرف زدن، بغل کردن و بوسیدن بچه ها هم می ترسم هر چقدرم بهش مشتاق باشم چون با نگاه دلسوزانه یا بدجنس و پوزخند مواجه میشم یا جمله های متلک وار و خیرخواهانه!!


فقط می دونم خدایی که زن رو آفریده، مادر بودن رو در وجودش ودیعه گذاشته و اینکه نتوونی مادر بودن رو تجربه کنی، برای یه زن راحت نیستمحرومیت های فردی و اجتماعی نداشتن همسر اونقدر برای یک زن و دختر سن بالا در جامعه ی ما زیاد هست که یکی مثل شما هر چقدرم مخالف نتوونه منکرش بشه
زهرا جمعه 4 فروردین 1396 ساعت 20 و 21 دقیقه و 03 ثانیه
مگه خدا تو قران داستان تعریف نکرده؟

مگه خدا قصه ی حضرت نوح ع، قوم بنی اسراییل، قصه ی حضرت ابراهیم ع قصه ی حضرت موسی ع و... تعریف نکرده؟

وقتی خدا برای فهم انسان مثال می زنه، از گذشته میگه و... ما چرا قرانی عمل نکنیم؟
زهرا جمعه 4 فروردین 1396 ساعت 20 و 18 دقیقه و 04 ثانیه
همین روزهای عید چقدر عکس خانوادگی از مردم در مسافرت و... پخش میشه؟
چقدر زن و شوهر، پدر و مادر عید رو دارند جشن می گیرند؟

فکر می کنی من دختر مجرد سن بالا امکان مسافرت با همسر رو آرزو ندارم؟ فکر می کنی دلم نمی خواست دختر یا پسری داشته باشم که بهش دریا، جنگل و... رو نشون بدم و از ذوق و ترس و خنده و... اش لذت ببرم؟


فکر می کنی دلم نمی خواد مثل بقیه مردم عید دیدنی برم؟ می دونی حبس کردم خودم رو خونه دارم با شما و امثال شما بحث می کنم چون بجز مردهای فامیل که روشون نمیشه بپرسن یا محرمم نیستن، احدی نیست که نبینتم و ازم نپرسه تا کی می خوای درس بخوونی، نمی خوای ازدواج کنی؟ می توونی حال منو یه لحظه تصور کنی وقتی مرد و زن جمع هستن و این سوال رو ازم بلند می پرسن؟

می دونی حالم بد میشه وقتی با شوهر عمه، شوهر دختر عمه و... بخوام احوالپرسی ساده کنم، زنش رنگ به رنگ میشه که من دختر مجرد الان چه منظوری داشتم جواب سوال شوهرش رو دادم، یا چه منظوری داشتم احوال پرسی کردم؟می دونی از منی که هیچی برام نمونده جز خواندن اونم با افسردگی و دلسردی، دیو ساختی تو ذهنت؟
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نمایش نظرات 1 تا 30
 
 
وبلاگ چندهمسری برای تبیین مسئله و آگاهی بخشی پیرامون آن به جامعه در چهارچوب شرع مقدس اسلام فعالیت میکند تا اندیشه ها و باورهای نادرست را اصلاح نماید و نظرات و تجربیات کاربران محترم را در اختیار همگان قرار دهد. برازنده شخصیت دینی هرکس به رعایت ضوابط و مقررات و اخلاق در چهارچوب شرع مقدس اسلام است. لذا خدا محوری به جای دیگر محوری پایه و اساس فعالیتهای دینی - فرهنگی ماست.
شما میتوانید از طریق ایمیل: chandhamsari@gmail.com پیامها، اطلاعات، مطالب علمی و ... و یا در خواست همسریابی خود را ارسال نمایید. و یا با شماره 09351520403 تماس بگیرید.

ذبیح خراسانی
. ذکر روزهای هفته . دانشنامه عاشورا