تبلیغات
حدیث موضوعی چند همسری (chandhamsari.ir) - وضعیت زناشی و تشکیل خانواده در سه دوره سرشماری از سال 85 تا 95
پایداری خانواده و تکثیر نسل در سایه چند همسری اسلامی از ضرورت‌های امروز ماست.
 
میدانیم تعدد زوجات طبق آیات قرآن و سنت اهلبیت (ع) جایز است، از طرفی جمعیت دختران و زنان مجرد بالای 25 سال رو به افزایش و سن ازدواج بالا رفته و نیز اقبال مردان مجرد به ازدواج کاهش یافته است شما فکر می کنید درباره دختران و زنان مجرد چه باید کرد؟
تعداد مطالب :
تعداد نویسندگان :
آخرین بروز رسانی :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
بازدید کل :
آخرین بازدید :

تاریخ روز
دریافت کد لوگوی سایت مراجع معظم تقلید
 
 
نویسنده : ذبیح خراسانی
تاریخ : پنجشنبه 8 آذر 1397
نظرات

وضعیت زناشی و تشکیل خانواده در سه دوره سرشماری از سال 85 تا 95


روند معادلات خانواده در آمارها، گویای این است که تشکیل، تحکیم و تعالی خانواده در ایران با خطر جدی مواجه است


مسئولان به هوش باشند و با آمارهای به ظاهر خوشحال کننده مردم را بازی ندهند!
همه فعالان فرهنگی، مراکز و شخصیتهای ذی نفوذ در احیای فرهنگ ناب اسلامی
 نسبت به ازدواج آسان به تمام شقوق آن مجاهدانه تلاش کنند
و از موضع گیری بیجا و احساسی پرهیز نمایند
!

اقتصاد مقاومتی نیز با گسترش خانواده معنا پیدا می کند بیخودی پشت درهای بسته هی با ویرایش مصوبات و طرحها بودجه های مملکت را کاغذی نکنند و فقط در نوشته‌ها و آمارها خبرسازی نکنند و جلو نفوذ فرهنگ منحط غرب و فمینیسم را در زنان ایران بگیرند.

طبق سرشماری نفوس و مسکن آمارهای وضعیت زناشویی کشور نشان می‌دهد:


 
اگر دختران هرگز ازدواج نکرده و زنان بدون همسر به دلیل فوت یا طلاق همسر در بازه سنی 50-30 سال، با پسران هرگز ازدواج نکرده و مردان بدون همسر به دلیل فوت یا طلاق همسر در بازه سنی 55-35 سال، ازدواج کنند به طوری که هیچ مردی مجرد نباشد، باز هم 1,233,480 نفر زن و دختر مجرد بالای 30 سال باقی خواهند ماند که هیچ راهی جز احیای فرهنگ تعدد زوجات نیست.

در آمار دیده می شود؛ مرگ و میر مردها حدود 8 برابر زنهاست. در بخش طلاق نیز، نشان می دهد که مردان بعد از طلاق ازدواج می کنند در حالی که عده‌ی زیادی از زنان ازدواج نمی کنند و زنان مجرد به دلیل طلاق 2 برابر بیشتر از مردان است. همچنین در بخش هرگزازدواج نکرده‌ها، زنها، 2 برابر بیشتر از مردها هستند. بنابراین اگر آمار زنان هرگز ازدواج نکرده و بی همسر به دلیل فوت یا طلاق همسر در بازه سنی 30تا 50 سال، با مردان هرگز ازدواج نکرده و بی همسر در بازه سنی 35 تا 55 سال را مقایسه کنیم و خوش‌بینانه فرض کنیم که اینها با هم ازدواج کنند تا هیچ مرد مجردی در کشور نداشته باشیم در نهایت تعداد 1,233,480 نفر زن مجرد در کشور باقی می‌مانند.

روند افزایشی زنان مجرد بالای 30 سال در سه دوره سرشماری نفوس و مسکن در جداول آماری مرکز آمار ایران مشهود است:

زنان مجرد در سال 1385 برابراست با: 1,009,590 نفر

زنان مجرد در سال 1390 برابراست با: 1,562,358نفر

زنان مجرد در سال 1395 برابراست با: 2,023,514نفر

با توجه به جدول آمار معلوم می شود که اگر نظریه همسان گزینی را در کشور طرح کنیم تعداد پسران بدون همسر (به تعداد 584,489 نفر)بیشتر از دختران بدون همسر است و هر چه از همسان گزینی فاصله بگیریم به تعداد دختران مجرد باز اضافه خواهد شد.

میدان واقعیت جامعه یعنی نُرم فاصله سنی ازدواج زنان و مردان در کشور (از اول انقلاب تا کنون از 5 سال به 3 سال رسیده است)، پسران با دختران سه سال کوچکتر از خود ازدواج می‌کنند لذا اگر بگوییم به ازای هر 100 پسر، 103 دختر متولد می شوند؛ چنانچه حوادث تقلیلی پسران را کنار بگذاریم و فقط همین نرم فاصله سنی ازدواج را در نظر بگیریم خواهیم دید که به ازای هر 310 نفر دختر آماده به ازدواج فقط صد نفر پسر آماده به ازدواج خواهند بود.بنابراین همه بازه های سنی با خطر پدیده «مضیقه ازدواج» روبرو خواهیم شد به طوری که زنان آماده به ازدواج نسبت به مردان بیشتر خواهند شد.آمارها نشان می‌دهد اگر فاصله سنی 5 سال در ازدواج داشته باشیم تعداد 497,361 نفر دختر مازاد بر پسر در کشور داریم.

در سال 95 به ازای هر ۷ ازدواج دو طلاق ثبت شده است و در سال ۹۶ نسبت طلاق‌ها به ازدواج‌های ثبت‌شده در یک سال به ۲۹ درصد رسیده است که بالاترین آمار در تاریخ ثبت احوال ایران از سال ۱۳۴۴ تا کنون است.
نمودار آمار طلاق و ازدواج در ایران
متاسفانه تعداد طلاق‌ها در ایران از آغاز سال ۱۳۷۰، روندی صعودی داشته است. اما از اوایل دهه ۱۳۸۰ همزمان با افزایش تعداد ازدواج‌ها که بیشتر مربوط به متولد دهه ۶۰ بود، تعداد طلاق‌ها هم افزایش یافت.
همچنین ترکیب سنی ازدواج بین مردان ۲۵ تا ۲۹ سال و در بین زنان بین سنین ۲۰ تا ۲۴ سال بیشترین آمار را به خود اختصاص داده است.
براساس تحقیقات صورت گرفته(1) از یک جامعه آماری جوان، ۴۰ درصد جوانان اعلام کرده اند که بیشترین مشکل آنها در مورد ازدواج و طلاق نبود مراکز مشاوره علمی و تخصصی است.

آمارها نشان می دهد عده زیادی از مردانی که به دلیل فوت همسر یا طلاق مجرد می شوند ازدواج می کنند ولی زنان عده‌ی کمتری شانس ازدواج مجدد پیدا می کنند و همچنان مجرد می مانند.

حال مسئولان و متولیان فرهنگی جامعه چه وظیفه ای دارند؟

 مردم عزیز در مقابل وضعیت ازدواج جوانان چه وظیفه ای دارند؟

روحانیت معظم، مبلغان عزیز و حوزه های علمیه چه وظیفه ای دارند؟

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
(1)
سازمان ثبت احوال- دفتر برنامه ریزی ازدواج و تعالی خانواده وزارت ورزش و جوانان.


می توانید دیدگاه خود را بنویسید
ehsan پنجشنبه 22 آذر 1397 ساعت 07 و 51 دقیقه و 11 ثانیه
این حرفها بی فایده است کسی گوش به این حرفها نمیده
ناشناس سه شنبه 20 آذر 1397 ساعت 23 و 17 دقیقه و 40 ثانیه
خیلى لذت میبرم از این اراجیف من یك بى دین با اخلاق هستم و هر چه این مطالبى كه امروزه سعى در رواجش در بین خانواده هاى مذهبى میدهید بیشتر میشه تنفر از دین و دین گریزى هم بین همون خانواده ها بیشتر میشه
مینو جمعه 16 آذر 1397 ساعت 14 و 33 دقیقه و 41 ثانیه
اگر زیاد بودن تعداد زنان مجوز برای چند همسری مردان بود اسلام هرگز برای چندهمسر بودن محدودیت نمی گذاشت و اجازه می داد اونقدر مردها زن دایم بگیرند تا دیگه هیچ دختر یا زن مجردی باقی نماند.
کجای روایات یا ایات خطاب به مردان مسلمان متاهل در مورد مجرد بودن دختران همسایه یا فامیل یا جامعه به مردان تذکر داشته شده که نباید زن مجرد در جامعه وجود داشته باشد.
کجا؟
مگر اینکه همواره از ظلم به زنان به واسطه چند همسری به مردان هشدار داده شده است
حتی امام خمینی هم در مورد گرفتن طلاق زن در برابر ظلم مرد و چند همسری مرد این حق رو به زنان داده اند تا جدا بشوند و هشدار دادند تا زنان مسلمان بواسطه مذهبی نما هایی مثل شما از دین دلسرد نشوند و فریب دشمنان اسلام را نخورند.

چند همسری فقط برای ضرورت و حفظ خانواده اول هست نه ویران‌کردن عواطف زنی که پایه پای شوهر زندگیش رو ساخته و باعث رشد شوهر شده.

شما یک مشت روحانی معمم بی شعورید که بویی از فهم عدالت نبردی. حیف لباس پیامبر که تن شما رفته و اسلام رو دستاویز هوسبازی های به خیال خویش آبرومندانه خود کرده اید.
پارسا دوشنبه 12 آذر 1397 ساعت 00 و 27 دقیقه و 43 ثانیه
این ورراجی های بی و پایه و اساس رو از کجا برداشتی هم کردی

خوبه خودت داری میگی با همسان گزینی پسر اضافه هم می یاد

چند همسری احمقانه ترین راه حلی است که در شرایط فرهنگی و اقتصادی امروز می توان برای داشتن زندگی شاد و یک خانواده نرمال تصور کرد
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
 
 
وبلاگ چندهمسری برای تبیین مسئله و آگاهی بخشی پیرامون آن به جامعه در چهارچوب شرع مقدس اسلام فعالیت میکند تا اندیشه ها و باورهای نادرست را اصلاح نماید و نظرات و تجربیات کاربران محترم را در اختیار همگان قرار دهد. برازنده شخصیت دینی هرکس به رعایت ضوابط و مقررات و اخلاق در چهارچوب شرع مقدس اسلام است. لذا خدا محوری به جای دیگر محوری پایه و اساس فعالیتهای دینی - فرهنگی ماست.
شما میتوانید از طریق ایمیل: chandhamsari@gmail.com پیامها، اطلاعات، مطالب علمی و ... و یا در خواست همسریابی خود را ارسال نمایید. و یا با شماره 09351520403 تماس بگیرید.

ذبیح خراسانی
. ذکر روزهای هفته . دانشنامه عاشورا