تبلیغات
حدیث موضوعی چند همسری (chandhamsari.ir) - مطالب دی 1393
پایداری خانواده و تکثیر نسل در سایه چند همسری اسلامی از ضرورت‌های امروز ماست.
 
میدانیم تعدد زوجات طبق آیات قرآن و سنت اهلبیت (ع) جایز است، از طرفی جمعیت دختران و زنان مجرد بالای 25 سال رو به افزایش و سن ازدواج بالا رفته و نیز اقبال مردان مجرد به ازدواج کاهش یافته است شما فکر می کنید درباره دختران و زنان مجرد چه باید کرد؟
تعداد مطالب :
تعداد نویسندگان :
آخرین بروز رسانی :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
بازدید کل :
آخرین بازدید :

تاریخ روز
دریافت کد لوگوی سایت مراجع معظم تقلید
 
 
نویسنده : ذبیح خراسانی
تاریخ : سه شنبه 23 دی 1393
نظرات
ازدواج یا تجرد؟

 همیشه ازدواج از تجرد بهتر است اما مبنای این بحث به منظور مطلبی است که گاهی در بین دختران مجرد سن بالا طرح و ترویج داده می شود.
زنان و دختران مجردی که به هر دلیلی ازدواج نکرده اند و احتمالا در دنیای مجردی بیش از دو سوم عمر خود را سپری نموده اند فکر می کنند همینطور که زندگی مجردی آنها  شکل گرفته بهتر است و باید به دنبال کسب مهارت بهتر زیستن بصورت مجردی باشند.

لذا می گویند:
 باید مهارت تجرد زیستن را آموخت و به جوانان خصوصاً دختران بیاموزیم!!!
 
آیا واقعاً مجردی خوب است یا تأهل؟
آیا اگر ازدواج تک همسری تحقق نیافت آیا تعدد زوجات بر مجرد ماندن ترجیح ندارد؟

در جامعه دیدگاه‌های مختلفی مطرح است و گاهی در همین وبلاگ به آن اشاره شده است که عبارتست از:

1- ازدواج  فقط به شکل تک همسری خوب است؛
2-  زندگی مجردی بر چند همسری ترجیح دارد؛
3-  زندگی چند همسری از تجرد ماندن بهتر است.

همانطور که بررسیها  نشان می دهد ، این سه نظریه در جامعه مطرح است و هر کدام موافقان و مخالفانی دارد.
شایسته است  این سه نظریه از منظر دین مورد نقد و بررسی قرار گیرد. قبل از نقد و بررسی آنها مقدمه ای را تقدیم می کنم:
ادامه مطلب
نویسنده : ذبیح خراسانی
تاریخ : جمعه 19 دی 1393
نظرات
«الرِّجالُ قَوّامُونَ عَلَی النِّساءِ » یعنی چه؟

آیه شریفه :

«الرِّجالُ قَوّامُونَ عَلَی النِّساءِ بِما فَضَّلَ اللّهُ بَعْضَهُمْ عَلی‏ بَعْضٍ وَ بِما أَنْفَقُوا مِنْ أَمْوالِهِمْ...»

چه معنایی دارد؟

 آیا مردان بر زنان برتری دارند؟

آیا این آیه موجب تحقیر زنان نیست؟

ترجمه آیه:
مردان، سرپرست و نگهبان زنانند، بخاطر برتریهایی که خداوند (از نظر نظام اجتماع) برای بعضی دیگر قرار داده است و بخاطر انفاقهائی که از اموالشان در مورد زنان می‌کنند.....

نکات قابل توجه در آیه شریفه؛
ادامه مطلب
نویسنده : ذبیح خراسانی
تاریخ : جمعه 19 دی 1393
نظرات

ولادت رسول نور و رحمت ،
پیغمبر محبت،
حضرت محمد صلی الله علیه و آله و سلم و امام جعفر صادق علیه السلام
بر ره پویان ولایت مبارکمرتبط با: مناسبت های روز ,
نویسنده : علی زنجانی
تاریخ : جمعه 5 دی 1393
نظرات
وقتی می بینیم که سن بلوغ جنسی پایین آمده و سن ازدواج بالا رفته به این فکر می کنیم که در این فاصله حدود 15 الی 20 سال آیا جامعه امروزی با وجود ماهواره،اینترنت و شبکه های اجتماعی فراوان و بدون حد و مرز  می تواند فرهنگ خویشتن داری و حفظ عفت را در جوانان و نوجوانان نهادینه کند؟
امکان دسترسی آسان به ارضای جنسی از راه نامشروع، امکان آسان ارتباط آزاد مجازی با جنس مخالف،تشویق شبکه های اجتماعی به لذت طلبی و نهادینه کردن آن در نسل نوجوان و جوان،جامعه را در هیجان جنسی رها کردن توسط دشمن و آن را حق طبیعی جامعه دانستن و در بستر آن رسیدن به اهداف شوم خود و در نهایت غافل کردن نسل امروزی از امر مقدس ازدواج و آن را در حد ارضای جنسی پایین آوردن...
اینها و موارد دیگری که شما خوانندگان فرهیخته و دلسوز میهن اسلامی می دانید هشداری است که اصل ازدواج اسلامی و کانون محبت و انسان سازی در خطر است.
واقعا اگر کسی در خود توان اداره چند خانواده و تکثیر نسل جامعه ایرانی- اسلامی را می بیند مناسب است که طبق اصول و قوانین عرفی و قانونی عمل کند.اما متاسفانه عده ای با کج سلیقگی و رعایت نکردن شرایط عرفی جامعه اسلامی،چند همسری را دست آویز ارضای جنسی خود قرار داده و چند همسری را تا حد زن باره گی و شهوت پرستی تنزل داده اند.بدیهی است هیچ دیندار مومن و متعهدی راضی نمی شود که امر مقدس ازدواج، دست آویز شهوت طلبی قرار گیرد و اگر هم توصیه ای در مورد چند همسری می شود طبعا برای کل جامعه نخواهد بود و فقط برای عده ای است که شرایط آن را دارند.
از این نکته نیز نباید غافل بود که  تکثیر نسل، منوط به چند همسری نیست و در حال حاضر با بالا رفتن سن ازدواج و رشد خانه های مجردی و... اصل ازدواج در خطر است.مردی که با توافق همسر اول خود می تواند صاحب چندین فرزند شود لزومی ندارد که به فکر چند همسری باشد.
البته این در صورتیست که علت ترویج چند همسری را مختص به تکثیر نسل کنیم ولی واقعیت این است که تکثیر نسل علت اصلی آن نیست بلکه مواردی مهمی در جامعه امروزی ما وجود دارد که ناچاریم یکی از راه حل های آن را چند همسری بدانیم.
هستند خانم هایی که به هر دلیل ازدواج نکرده اند ولی خواهان تشکیل خانواده هستند و دوست دارند که یک زندگی مشترک را تجربه کنند که اصل این ازدواج و زندگی مشترک، مایه آرامش جامعه خواهد بود. ولی مشکل اساسی اینجاست که جامعه جوان و در سن ازدواج امروز تمایلی به ازدواج با این گروه از خانم ها را ندارد.البته خواننده محترم می تواند بگوید مردان مجرد بروند و با اینها ازدواج کنند. کسی مخالف این نظر نیست و بسیار منطقی است. زیرا با یک ازدواج دو نفر از یک جامعه سر و سامان می گیرند.ای کاش تمام مجردین جامعه که  در عنفوان جوانی موفق به ازدواج نشدند، چنین می کردند.
ولی مطلب اینجاست که عده ای تمام شرایط چند همسری را دارند و به راحتی می توانند چند خانواده را مدیریت  کنند.لذا مناسب است در درجه اول، قبح چند همسری در جامعه از بین برود و چند همسری با شرایط و ضوابط آن فرهنگ سازی شود.    
 

 
 
وبلاگ چندهمسری برای تبیین مسئله و آگاهی بخشی پیرامون آن به جامعه در چهارچوب شرع مقدس اسلام فعالیت میکند تا اندیشه ها و باورهای نادرست را اصلاح نماید و نظرات و تجربیات کاربران محترم را در اختیار همگان قرار دهد. برازنده شخصیت دینی هرکس به رعایت ضوابط و مقررات و اخلاق در چهارچوب شرع مقدس اسلام است. لذا خدا محوری به جای دیگر محوری پایه و اساس فعالیتهای دینی - فرهنگی ماست.
شما میتوانید از طریق ایمیل: chandhamsari@gmail.com پیامها، اطلاعات، مطالب علمی و ... و یا در خواست همسریابی خود را ارسال نمایید. و یا با شماره 09351520403 تماس بگیرید.

ذبیح خراسانی
. ذکر روزهای هفته . دانشنامه عاشورا